Miło nam poinformować, że Muzeum Miedzi w Legnicy otrzymało dofinansowanie Narodowego Instytutu Muzeów na zadanie realizowane w ramach programu grantowego.To zakup 22 ekstremalnie rzadkich monet jedno- i trzykrajcarowych Piastów legnicko-brzeskich z XVII w. Dofinansowanie wynosi 55 360 zł. Umowę w tej sprawie podpisano z NIM 30 października 2024 r.


W zbiorze przeważają liczebnie monety z lat 1651–1655 emitowane przez Trzech Braci, czyli rządzących wspólnie książąt – Jerzego III, Ludwika IV i Krystiana. Prócz tego jedna z monet wybita została w 1622 r. za panowania księcia Jerzego Rudolfa, a kolejna jest falsyfikatem z epoki stylizowanym na monetę księcia Krystiana, lecz z błędnie umieszczonym wizerunkiem księcia oleśnicko-bierutowskiego Sylwiusza Fryderyka, z datą 1668 r. Wszystkie monety z kolekcji reprezentują niezwykle rzadkie typy i odmiany nominałów jedno- i trzykrajcarowych (groszowych). W przypadku każdego z egzemplarzy liczba znanych analogicznych monet rozpoznanych w obrębie zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych wynosi od 0 do 14, przy czym najczęściej są to wartości 1-4. W nomenklaturze numizmatycznej ich skale rzadkości określone zostały od R6, przez R7 i R8 do R*, co oznacza bardzo rzadkie oraz całkowicie unikatowe przedmioty, przy czym R* dotyczy jedynego znanego egzemplarza danego typu.

Zakupiona kolekcja znakomicie wpisuje się w politykę gromadzenia zbiorów przez naszą placówkę. Jest ona bowiem ściśle związana z historią Legnicy, władającymi nią książętami piastowskimi u schyłku panowania tej dynastii oraz historią mennictwa legnickiego, sięgającej swym początkiem przełomu XII i XIII w. Wartość jakościowa zbioru jest na tyle atrakcyjna, że czyni ją jedną z najcenniejszych zwartych kolekcji unikatowych monet, jaki trudno znaleźć w innych jednostkach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach numizmatycznych.

Nasz nowy nabytek uświetni również doskonale inaugurację nowego Działu Muzeum Miedzi, jakim jest Dział Numizmatyczny.

Zadanie “Zakup kolekcji 22 ekstremalnie rzadkich monet jedno- I trzykrajcarowych Piastów legnicko-brzeskich z XVII w.” dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego”.



logotyp NIM