Ścieżkami reformacji. Od kościoła Marii Panny po szkołę Jadwigi

17.09.2022 - „Ścieżkami reformacji. Od kościoła Marii Panny po szkołę Jadwigi” , prowadzący: Barbara Pietras i Tomasz Grabowski.
/spotkanie przed wejściem do kościoła, godz.15:00/

Podczas spaceru pt. „Ścieżkami reformacji. Od kościoła Marii Panny po szkołę Jadwigi” uczestnicy poznają historię kościoła i inne obiekty, związane z tym historycznym wydarzeniem oraz legnickim ewangelicyzmem. Rozpocznie się w najbliższą sobotę, 17 września o godz. 15 (zbiórka pod kościołem Mariackim, wstęp wolny).

Spotkaniu towarzyszyć będzie plenerowa wystawa „Kościół Marii Panny w Legnicy - podróż przez wieki…” ulokowana przed świątynią. Prezentowana na niej będzie unikatowa ikonografia związana z obiektem, panoramy miasta, archiwalne i współczesne zdjęcia. Wśród nich unikatowe widoki kościoła sprzed pożaru w 1822, wnętrze z czasów wizyty Wyspiańskiego w 1890 r. czy medale o tematyce reformacyjnej.
Ekspozycja pozwoli prześledzić dzieje tej ważnej i najstarszej w mieście zachowanej świątyni, dowiedzieć się, jakie historyczne wydarzenia się w niej rozegrały. Pozwoli też poznać postaci, które wpłynęły na rozwijanie ruchu reformacyjnego na Śląsku, a także istotnych dla legnickiego ewangelicyzmu i samego kościoła duchownych. Wystawę przygotował Tomasz Grabowski z Działu Naukowo-Oświatowego muzeum.