OD KLEOPATRY DO NELSONA. JUBILEUSZOWY BAL KOSTIUMOWY KRÓLOWEJ WIKTORII

09.01.2015 - 10.04.2015

Bal w Devonshire Haus był ostatnim tego rodzaju królewskim przyjęciem w historii Wielkiej Brytanii. Odbył się 2 lipca 1897 r. w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie Jej panowania.

Zaproszeni goście, stanowiący elitę towarzyską Wielkiej Brytanii uwiecznili swe wizerunki na fotografii.

Na wystawę składają się 53 fotografie pochodzące z Archiwum Atelier Lefayette’a w Victoria&Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione  1 zdjęciem ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze.
Towarzyszą im teksty opisujące postaci i analizujące wysoce skomplikowane stroje oraz bogactwo klejnotów.

Portrety uczestników balu przygotowanego przez księżną  Louisę Devonshire  ukazują ich w czasie gdy znajdowali się u szczytu swojej pozycji społecznej, a bogate stroje świadczą o nieprzeciętnej zamożności.

Fotografie postaci w kostiumach inspirowanych Wschodem i Zachodem  wciągają widza w krąg  wyobrażeń zaproszonych gości na temat literatury, opery, teatru, poezji oraz malarstwa minionych wieków. Uczestnicy balu wcielili się w wielkie postacie historyczne i legendarne Wschodu, takie jak Kleopatra, Semiramida lub królowa Saby, jak również w mitologiczne, literackie i historyczne osobistości zachodniego świata, by wspomnieć o Marsie, Beatrycze, królu Ryszardzie Lwie Serce czy admirale Horatio Nelsonie.

Dopełnienie wystawy stanowią cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette’a. Ich autorkami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art. w Londynie.

Jedną z uczestniczek wielkiego balu w 1897 roku była księżna Daisy, żona księcia Hansa Heinricha XV von Hochberg, pana na Książu i Pszczynie. Jej postać przybliża prezentowany na wystawie film Daisy - wspomnienie minionego świata.



Od Kleopatry do Nelsona.

Od Kleopatry do Nelsona.


Fot.D.Berdys

Otwarcie wystawy