KOBIETY W TWÓRCZOŚCI WIELKICH MALARZY POLSKICH


Nasze ostatnie przedsięwzięcie wystawiennicze w roku 2006 to wystawa poświęcona kobiecie. Niezależnie od zmian społecznych czy obyczajowych pewne role przypadają kobiecie na zawsze. Nadal tylko ona będzie matką żoną, kochanką, córką, siostrą czy muzą. Jej postać od wieków inspiruje artystów w różnych dziedzinach sztuki - rzeźbie, rzemiośle artystycznym, rysunku, grafice, a zwłaszcza malarstwie. Szczególnie malarze uwieczniali ją z lubością na swoich płótnach.

Najsilniejsze zainteresowanie artystów postacią kobiety widoczne jest na przełomie XIX/XX w., zwłaszcza w okresie secesji. Pod wpływem literatury, ówczesne malarstwo zabarwione symbolizmem, mitologizowało kobiecość. Panował mit wiecznej i tajemniczej kobiecości, fascynacja miłością i erotyzmem, cudem narodzin i śmierci. Malarze często wówczas uwieczniali na portretach swoje żony, dążąc do uchwycenia wyrazu psychologicznego, a jednocześnie poszukując nowych form w sztuce.

Przedstawiamy zatem portrety kobiet bliskich sercu artysty, w odwiecznych rolach matki, żony i kochanki, córki, siostry, jak też znane i podziwiane - aktorki, poetki, pisarki, malarki, modelki. Znajdziemy tu m.in. portrety aktorek: Ireny Solskiej, Heleny Sulimy, Marii Malickiej, pisarek i poetek: Elizy Orzeszkowej, Gabrieli Zapolskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, znanych modelek: Marii Balowej, Róży Aleksandrowicz oraz umiłowanych żon.

Na wystawie prezentujemy ponad 100 obrazów, malowanych na przestrzeni 100 lat, autorstwa ponad sześćdziesięciu największych polskich artystów, m.in. Władysława Czachórkiego, Eugeniusza Eibischa, Vlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Wojciecha Kossaka, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Zbigniewa Pronaszki. Pochodzą one ze zbiorów wielu muzeów, zarówno narodowych jak i regionalnych, tylko nieliczne z kolekcji prywatnych (zbiory swoje udostępniły: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Okręgowe w Pile, Muzeum Teatralne w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie). Pokazane zostaną portrety kobiece od ok. 1840 r. do ok. 1940 r. Na przestrzeni 100 lat można prześledzić, jak zmieniał się charakter portretu kobiecego, jak też zmieniała się sama osoba portretowana, pokazana w wielu odsłonach, w różnych okresach jej życia i przez różnych artystów.

Malarstwo dopełnione jest poprzez przedmioty użytku codziennego, które służyły kobietom do podkreślania swojej urody, stroje charakterystyczne dla poszczególnych okresów historycznych i ich akcesoria.


Małgorzata Laurentowicz-Granas
Joanna Manżett-Kubiak

Otwarcie wystawy - 27.11.2006
Czynna do - 17.02.2007