Malarstwo Polskie z kolekcji rodziny Mroczkowskich

Data i miejsce wydania: 2011, Legnica

Najniższa cena z ostatnich 30 dni to 20 zł

Cena-  10 zł

Katalog towarzyszy wystawie, która miała miejsce w naszym Muzeum w 2012 roku. Muzeum Miedzi było drugą instytucją, po Muzeum Narodowym w Kielcach, która podjęła się pokazania publiczności tego prywatnego zbioru.
Początki kolekcjonerstwa rodziny Mroczkowskich sięgają lat 20. XX wieku. Inicjatorami budowania zbioru byli Włodzimierz       i Karol Mroczkowscy. Kolekcja, licząca kilkadziesiąt współczesnych obrazów, w czasie II wojny światowej uległa częściowemu rozproszeniu, a zdeponowane w banku płótna zostały skradzione przez Niemców. Ocalałe po wojnie obrazy były przechowywane w Polsce i Austrii. Do kontynuacji rodzinnej tradycji i wzbogacania spuścizny powróciła Maria Mroczkowska – Krogulec i jej syn Jerzy Krogulec, którzy od ponad 25 lat powiększa zachowany zbiór kolejnymi nabytkami.
Na wystawie prezentowaliśmy malarstwo od końca XVIII do początku XXI w. Układ ekspozycji został oparty na zestawieniach różnych konwencji stylistycznych. Prezentowaliśmy dzieła takich artystów jak: Stanisławski, Brandt, Axentowicz, Weiss, Podkowiński, Biegas, Lenica czy Cybis. Eksponowane płótna stanowiły syntezę tendencji artystyczno – estetycznych, określonych uwarunkowań socjologicznych oraz historycznych istniejących w tamtym czasie.