Czesław Dźwigaj. Homage to Requiem Romana Maciejewskiego

Miejsce i data wydania: Legnica 2015

cena – 10 zł

nakład wyczerpany

Czesław Dźwigaj urodzony w 1950 r. w Nowym Wiśniczu – artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor licznych realizacji pomnikowych, najczęściej kojarzony z pomnikami Jana Pawła II. Blisko 50 pomników Papieża opuściło jego pracownię. Katalog przybliża wystawę z 2015 r., na której artysta zaprezentował stworzony przez siebie cykl malarski, rzeźbiarski i rysunkowy poświęcony wybitnemu dziełu muzyki klasycznej „Homage to requiem” kompozytora Romana Maciejewskiego, które powstało jako hołd dla ofiar wojen wszech czasów. Ten monumentalny fresk muzyczny na cztery głosy solowe, chór i orkiestrę, powstawał w latach 1945 – 1959. Partytura Requiem ważyła 25 kg.

Na ekspozycji w Muzeum Miedzi znalazło się 30 obrazów, 38 rysunków oraz 14 rzeźb. Była to jedna z najważniejszych realizacji artysty ostatnich lat, projekt zrodzony ze spotkania z dziełem, które zdawało się być skazane na zapomnienie,           a które przez artystę zostało przywrócone potomnym.