Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie w zbiorach Muzeum Miedzi

Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie w zbiorach Muzeum Miedzi


Autor: Grażyna Humeńczuk
Ilość stron: 200
Oprawa: twarda
Wymiary: 29x24x2
Data i miejsce wydania: Legnica 2020


Cena 70 zł

Jak wyglądała Legnica przed wiekami? Na tak postawione pytanie w części pozwalają odpowiedzieć zachowane świadectwa ikonograficzne. Zbiór miejskich widoków to wyjątkowy zapis architektonicznych i urbanistycznych przemian dawnej Legnicy. Bogatą i różnorodną ikonografię tworzą prace artystów, którzy w ciągu stuleci i przy pomocy rozmaitych technik utrwalali miejski krajobraz. Malarze, rysownicy, graficy oraz medalierzy zatrzymali dla następnych pokoleń wyobrażenie otaczającej ich architektury, pomników przeszłości czy gwaru ulicznego życia.

Dziś efekty ich wysiłku przynoszą mnóstwo informacji historykom, muzealnikom, konserwatorom, regionalistom oraz mieszkańcom zainteresowanym przeszłością swojej małej ojczyzny. Muzeum Miedzi w Legnicy od początku działalności, czyli od 1962 r., dokumentuje dzieje miasta, tworząc i rozwijając od podstaw, bez oparcia w zbiorach przedwojennych, wiele kolekcji tematycznych. Wśród nich jedną z najokazalszych są widoki Legnicy powstałe od drugiej połowy XVI w. aż po współczesność.

Najstarsza i najcenniejsza część omawianego zbioru prezentowana była na wystawie czasowej Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie, ukończonej w marcu 2020 r. Niestety pandemia ograniczyła jej dostępność. Niniejszy katalog jest dopełnieniem wspomnianej ekspozycji.
Autorką niniejszego opracowania jest kustosz i kierownik Działu Historii legnickiego muzeum Grażyna Humeńczuk. To podsumowanie jej wieloletniej pracy przy budowie i opracowywaniu tej unikatowej kolekcji.

Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie to pierwszy w historii Muzeum Miedzi w Legnicy katalog, w którym zaprezentowano rezultat dotychczasowych działań przy tworzeniu kolekcji. Tego typu pozycji z pewnością brakowało w dorobku wydawniczym naszej instytucji.