Srebrne fascynacje

Srebrne fascynacje

Autor: Nowakowska Krystyna
Ilość stron: 82
Ilustracje: 178
Oprawa: miękka
Format: 21,5 x 21,5 cm
Miejsce i data wydania: Legnica 2002Cena: 15 zł  

Pomysł organizacji wystawy, zrodził się w 2000 r. w trakcie przygotowań do ekspozycji Art Deco Poland w Polskim Muzeum w Ameryce. Zaangażowana była wówczas w to przedsięwzięcie autorka katalogu, którą do Chicago zawiodło zainteresowanie spuścizną artystyczną Henryka Grunwalda. Ten znakomity polski artysta projektował z równym powodzeniem monumentalne obiekty kowalstwa artystycznego, jak i małe, finezyjne przedmioty biżuteryjne.
Zamiarem wystawy Srebrne Fascynacje stała się właśnie chęć pokazania tego, co działo się w polskim złotnictwie artystycznym od czasów Grunwalda po współczesność. Kurator wystawy, uczynił to z różnych powodów, w oparciu o zbiory macierzystego Muzeum. Była to pierwsza prezentacja profilowanej od kilku lat kolekcji polskiego złotnictwa, której gromadzenie rozpoczęło Muzeum Miedzi w Legnicy.
Nie byłoby jednak tej kolekcji, gdyby nie odbywające się w Legnicy od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia ogólnopolskie konkursy i przeglądy srebra artystycznego, których inspiratorem był Marek Nowaczyk, a głównym organizatorem prawie od początku jest legnicka Galeria Sztuki.
Srebro pozyskuje się dziś w Polsce przy okazji przeróbki rudy miedzi wydobywanej w okolicy Legnicy. Nasz kraj należy do czołowych producentów obu tych metali. Jest to również jeden z powodów powstania kolekcji srebra w Muzeum Miedzi.