Legnica 1900

Autor: Humeńczuk Grażyna
Ilość stron: 162
Ilustracje: il. czarno – białe w tekście, 90 il. barwnych,
jako wkładka plan Legnicy z 1900 r.
Format: 21 x 21 cm
Data i miejsce wydania: Legnica 2004

Cena 45 zł

Muzeum Miedzi w Legnicy przygotowało kolejny, trzeci tom w serii Legnica na dawnych kartach pocztowych. Dwa poprzednie dotyczyły wybranych wąskich tematów takich jak: tramwaje i pomniki. Tom trzeci nawiązując do wystawy Legnica około 1900 roku prezentowanej w 2001 r. w Muzeum Miedzi, poświęcony został miastu z przełomów wieków XIX i XX. Na ekspozycję złożyło się około 150 ilustracji (tzw. materiałów pomocniczych) oraz 300 różnorodnych zabytków: archiwalia, kartografia (mapy Niemiec, prowincji śląskiej, rejencji legnickiej, plan Legnicy z 1900 r.) malarstwo (obrazy artystów, którzy brali udział w legnickiej wystawie sztuki w 1900 r.), grafika, fotografie archiwalne, karty pocztowe, prasa, przedmioty codziennego użytku (m.in.: rower firmy Naumann, wózek dziecięcy firmy Brennabor, pianino firmy Ed. Seiler, magiel z fabryki maszyn Seilera, meble, maszyna i przybory do pisania, maszyna do szycia, telefon, aparat fotograficzny, kufer podróżny, ubiory, biżuteria, porcelana, szkło, naczynia i sprzęt kuchenny, odkurzacz, kasa sklepowa, opakowania produktów spożywczych, drzwiczki do pieców) ponadto elementy uzbrojenia. Zabytki pochodziły ze zbiorów m.in.: Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Miejskiego Wrocławia.
W części albumowej znajduje się 90 kart pocztowych z lat 1897 – 1905. Zawierają one widoki miasta i jego najbliższych okolic oraz dokumentację ważnych wydarzeń. Ciekawym uzupełnieniem będzie też tekst przewodnika po Legnicy z tego samego czasu. Oprócz tekstu przewodnika, zamieściliśmy wizerunki 22 osób działających w Legnicy na przełomie XIX i XX wieku.