Warsztaty wakacyjneWarsztaty wakacyjne
– propozycje dla grup

miejsce – Muzeum Miedzi w Legnicy, gmach główny, wejście od ul. św. Jana
czas trwania zajęć – ok. 60 min
cena – 6 zł
grupa wiekowa: powyżej 5 lat

zapisy – tel. 76 862 49 49 (w dziale naukowo-oświatowy)

Muzealne zoo. Gdzie się schowały zwierzęta?
malowanie kamieni – zajęcia muzealno-warsztatowe

Pospolite – a jednak znalazły się wśród muzealnych eksponatów! Inspiracją do warsztatów są artystyczne wizerunki zwierząt, ich miejsce w mieście, relacje z człowiekiem. Na prezentowanych na wystawach obiektach uczestnicy odszukają zwierzęta, do których doprowadzą ich krótkie zagadki. Podążając tropem, zobaczą, jak przedstawiali je dawni i współcześni rzemieślnicy oraz artyści.
Poszukiwania fauny w sztuce i rzemiośle stanowią dobry pretekst zarówno do opowiedzenia o miedzi, ale także do rozmowy na temat obecnej sytuacji zwierząt. Czy dzięki takim pracom jesteśmy bardziej wrażliwi czy raczej obojętniejemy na ich los? Zastanowimy się, gdzie dziś jest dla nich miejsce, które gatunki mieszkają w naszych miastach i domach, a które są prezentowane na muzealnych ekspozycjach?
W części warsztatowej dzieci, malując kamienie, stworzą na nich postaci zwierząt, które następnie mogą stać się ozdobami biurek.
Materiały: wszystkie oferuje muzeum

Sty-LOVE torby. Takie miejsca to tylko w Legnicy
malowanie zabytków na materiałowych workach – zajęcia muzealno-warsztatowe

Worki szkolne – wygodne i przydatne, każdy je zna, każdy je miał. Podczas wakacji mogą nam służyć jako podręczne torby, ale i znak rozpoznawczy. Noszone na plecach bądź ramieniu i ozdobione charakterystycznym obiektem (zabytkiem, pomnikiem, budynkiem), który może stanowić swoiste logo miasta, pozwolą szybko rozpoznać uczestników naszych półkolonii, a na wyjeździe pokazać piękno Legnicy.
Planujecie wycieczkę podczas wakacji? Stwórzcie własną grafikę w legnickim klimacie i nadajcie swojemu workowi oryginalny styl. Uczestnicy warsztatów, używając farb, mazaków do tkanin oraz inspirując się przygotowanymi materiałami graficznymi i zdjęciowymi o Legnicy, stworzą własną, niepowtarzalną torbę z wakacyjnym logo miasta. Zajęcia będą inspiracją do przedstawienia obiektów, które nieodłącznie kojarzą się z Legnicą i stanowią o jego wyjątkowości. Pozwolą przybliżyć ich historię, zapoznać się ze sztuką, kulturą i architekturą naszego miasta.
Materiały: wszystkie oferuje muzeum

Miasto w kawałkach. Sentymentalny przewodnik po Legnicy
warsztaty kolażu

Jak zmieniała się Legnica w ciągu lat? Czy nasze miasto znacznie różni się od tego sprzed dekad? Które zabytki oszczędził czas i wciąż możemy podziwiać je na żywo? Jak powstaje miasto?
Podczas warsztatów wyruszymy w niezwykłą podróż w czasie. Stworzymy mapę wspomnień Legnicy, nieco różniącą się od mapy geograficznej znanej ze szkoły. Mimo to pozwoli ona bez trudu odnaleźć się w Legnicy, ale i odkryć ją na nowo. Całość zostanie uzupełniona o współczesne kadry, dzięki którym przywrócimy życie zastygłym w czasie widokom miasta na dawnych pocztówkach. Umieszczając na kolażu zdjęcia naszych babć, mam, dziadków i ojców znajdziemy miejsca bliskie naszym rodzinom i stworzymy wspólną legnicką opowieść.
Ponadto dzięki warsztatom dowiemy się, czym jest kolaż, skąd pochodzi, poznamy artystów, którzy się nim posługiwali. Sprawdzimy też, jak w tej technice prezentują się legnickie zabytki wtopione w nowoczesną przestrzeń miasta i w otoczeniu przedmiotów, których zdjęcia akurat wpadną nam w dłonie. Stworzymy wspólną legnicką kompozycję.
Materiały: do przyniesienia skserowane bądź wydrukowane na zwykłym papierze zdjęcia bliskich oraz w miarę możliwości – kolorowe gazety.