ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE Z LAT 2015-2017
MARZEC - MAJ 2019
Budowa dogi ekspresowej S3 na odcinku między Bolkowem a Lubinem zmieniła znacząco obraz komunikacji samochodowej na obszarze dawnego województwa legnickiego. Ta bez wątpienia jedna z ważniejszych inwestycji drogowych stała się również przyczyną podjęcia największych od wielu dziesięcioleci badań archeologicznych.
W ich trakcie doszło do spektakularnych odkryć, które pozwoliły na nowo spojrzeć na przeszłość naszego regionu. Do zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Regionalnego w Jaworze przekazano kilkadziesiąt tysięcy różnego rodzaju zabytków, które stanowią namacalne świadectwo ogromnego dziedzictwa kulturowego tej części Dolnego Śląska.
Wystawa Drogą S3 w przeszłość. Odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017 ma na celu przybliżenie badań archeologicznych związanych z budową drogi ekspresowej S3 na odcinku między Bolkowem, Jaworem, Legnicą i Lubinem. W ich wyniku pozyskane zostały liczne zabytki, które związane są z kilkoma odcinkami pradziejów: neolitem, epoką brązu i wczesną epoką żelaza, okresem wpływów rzymskich, jak również wczesnym i późnym średniowieczem oraz wczesną nowożytnością. Zabytki te stanowią świadectwa życia codziennego, gospodarki, zwyczajów i rytuałów społeczności zamieszkujących ten obszar na odcinku ostatnich kilku tysięcy lat. Wystawa prezentuje zabytki przekazane do zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Muzeum Regionalnego w Jaworze m.in. ceramikę i narzędzia pierwszych rolników, ozdoby brązowe i żelazne oraz naczynia zdeponowane na cmentarzyskach z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, wyposażenie pracowni oraz domów mieszkańców wsi średniowiecznych oraz nowożytnych.
Wystawa będzie czynna w Muzeum Miedzi w Legnicy od 8 marca do końca maja 2019 r.