JÓZEF PIŁSUDSKI W KARYKATURZE

Jej ślad odnajdujemy w karykaturze politycznej, której rozkwit w Europie umożliwił bujny rozwój prasy w XIX i XX w. Żart zamknięty w ilustracji stanowił nie tylko ironiczne odbicie rzeczywistości, specyficznego „momentu dziejowego”, ale i potencjalnie groźne narzędzie politycznej dyskusji, kreujące społeczne sympatie i antypatie.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, otaczany za życia swoistym kultem Józef Piłsudski, twórca Legionów, Naczelnik Państwa i Pierwszy Marszałek Odrodzonej Polski, był równie chętnie „czczony” na polu karykatury. Świadczą o tym niezliczone wizerunki satyryczne Marszałka z tego czasu. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Kielc, ukazuje wielką różnorodność postaw ówczesnej karykatury wobec źródła jej inspiracji - od serdeczności i poparcia, aż po złośliwości i krytykę. Ekspozycję urozmaicają również satyryczne grafiki oraz tytuły prasowe ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Józef Piłsudski w karykaturze

Fot. Dariusz Berdys

Otwarcie wystawy 01.02.2018 r.

Zobacz GALERIĘ FOTOGRAFII >>