Ginące zawody - kotlarstwo

Ginące zawody - kotlarstwo



Redakcja: Wojtasisk – Seredyszyn Łucja
Ilość stron: 64
Oprawa: miękka
Format: 30 x 21 cm
Miejsce i data wydania: Legnica 2013



Cena – 20 zł





Katalog powstał w wyniku wystawy czasowej Ginące zawody – Kotlarstwo, która miała miejsce w naszym Muzeum w 2013 roku. Ekspozycja powstała w wyniku spotkania dwu kolekcjonerskich pasji – prywatnej i muzealnej. Metaloplastyk z Siedlec Pan Bernard Nowakowski od ponad 35 lat gromadzi narzędzia, którymi posługiwali się rzemieślnicy trudniący się kotlarstwem. Muzeum Miedzi w Legnicy od lat interesuje się wszelkimi zastosowaniami miedzi. W ramach swoich kolekcji zgromadziło m.in. ok. 2000 zabytków z miedzianej blachy, wykonanych techniką kucia. Na ekspozycji prezentowane były narzędzia i część ze zbioru wyrobów kotlarskich zgromadzonych przez pana B.Nowakowskiego oraz najciekawsze zabytki      z naszych zbiorów.
Zgodnie z definicją kotlarstwo to rzemiosło trudniące się wyrobem przedmiotów użytkowych (kotły, garnki, rondle) i artystycznych (dzbany, misy) głównie z blachy miedzianej lub mosiężnej, techniką kucia, repusowania, wyoblania. Uprawiane od starożytności największy swój rozkwit, już jako sztuka kotlarska, przeżywa od XV do XVIII wieku. Rzemieślników nazywano kotlarzami, także kopersmidami (od łacińskiej nazwy miedzi) i rotsmidami (od czerwonego koloru blachy miedzianej). 

W katalogu poza ilustracjami znajdziemy opis: organizacji cechowych, narzędzi, wyrobów kotlarskich, a także opis procesu kształtowania naczyń i zarys historii kotlarstwa śląskiego.