Osada Kultury Pól Popielnicowych w Grzybianach koło Legnicy
Redakcja: Baron Justyna, Stolarczyk Tomasz
Ilość stron: 602
Oprawa: miękka
Format: 29,5 x 21 cm
Miejsce i data wydania: Legnica 2014
Najniższa cena z ostatnich 30 dni to 60 zł
60 zł
cena – 45 zł
Wydawnictwo stanowi rezultat projektu naukowego pt. Grzybiany. Osada nadjeziorna z epoki brązu i żelaza, prowadzonego w latach 2013 – 2014 przez Muzeum Miedzi w Legnicy w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet 5. Ochrona zabytków archeologicznych. Środki finansowe zapewnione ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współpraca z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziałem Odlewnictwa Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wychowanków tej krakowskiej uczelni pozwoliły na planowe i pełne opublikowanie niezwykle bogatego zbioru zabytków z położonego na cyplu nad Jeziorem Koskowickim stanowiska archeologicznego, jak również wyników badań wykopaliskowych uzyskanych przez trzy pokolenia archeologów. Prace na osadzie z IX/VIII – V w. p.n.e. w Grzybianach prowadzono w latach 1959 – 1962, 1970 – 1973, 1977 – 1980, a także 2010 – 2011.
Przeprowadzone w trakcie projektu ministerialnego analizy specjalistyczne, uzupełnione opracowaniami materiałów archiwalnych, pozwoliły na zebranie danych na temat środowiska naturalnego, uściślenie wiadomości dotyczących chronologii stanowiska i faz jego zasiedlenia, szerszy opis działalności gospodarczej prowadzonej w obrębie osiedla.
W ręce czytelników, nie tylko specjalistów, przekazana została rozbudowana, niezwykle bogato wydana monografia jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych kultury pól popielnicowych okresu późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza z terenu Dolnego Śląska. Szczególnie cenny dla Muzeum Miedzi jest fakt opracowania materiałów związanych z pracownią metalurgiczną odkrytą na terenie stanowiska. Publikacja była nominowana do tytułu Legnickiej Książki Roku.