Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu - Oddział Muzeum Miedzi w Legnicy

Muzeum Bitwy Legnickiej , pl. Henryka Pobożnego 3, Legnickie Pole
tel. 76  858-23-98CZYNNEod środy do niedzieli  w godz. 11:00- 17:00

CENY  BILETÓW - normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł 

W środy wstęp bezpłatny

 


Historia Muzeum Bitwy Legnickiej
Historia Muzeum Bitwy Legnickiej
Play PauseMuzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu jest Muzeum monograficznym upamiętniającym jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach średniowiecznego Śląska i Polski. W 1241 r. ziemie polskie stały się celem najazdu mongolskiego. 9 kwietnia 1241r. w pobliżu Legnicy z najeźdźcami zwarło się w boju rycerstwo polskie dowodzone przez księcia śląskiego Henryka II Pobożnego. Bitwa zakończyła się porażką sił książęcych i śmiercią Henryka II.  

Muzeum mieści się w najstarszej zachowanej świątyni Legnickiego Pola, w pobenedyktyńskim kościele pw. Trójcy Świętej i NMP wzniesionym w 2 poł. XIV w. Według tradycji świątynię wzniesiono w miejscu odnalezienia zwłok księcia Henryka Pobożnego. Do 1945 r. była kościołem ewangelickim, do którego przylegał obwiedziony murem cmentarz. Po II wojnie światowej opuszczona, popadała w ruinę. W 1960 r. zabytkowy obiekt  odremontowano  i zaadaptowano na cele muzealne.

Uroczyste otwarcie Muzeum Bitwy Legnickiej nastąpiło 4 VI 1961 r. Autorem scenariusza pierwszej wystawy stałej był Józef Piątek z Muzeum Śląskiego, obecnie Narodowego, we Wrocławiu. W 1972 r. Muzeum Bitwy Legnickiej stało się oddziałem Muzeum Miedzi w Legnicy. Od początku swego istnienia popularyzuje wiedzę na temat wydarzeń z 1241 r. oraz kultywuje pamięć  o bitwie pod Legnicą  jak i o poległym w niej księciu Henryku II Pobożnym.


Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu   Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu 

Fot.Dariusz Berdys


O ekspozycji

 SPOTKANIE DWÓCH ŚWIATÓW. PAMIĘĆ O BITWIE POD LEGNICĄ 1241