Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze. Wystawa - plakat

marzec - wrzesień 2021

Polskie, radzieckie, niemieckie i należące do aliantów. Jak wyglądały i czym się różniły pojazdy oraz broń pancerna, której używali żołnierze podczas II wojny światowej? Muzeum Miedzi zaprasza na wystawę „Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze ”.

Otwarta w marcu ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt miniatur wykonanych przez trzech znanych i cenionych polskich modelarzy. Wśród prezentowanych przedmiotów są takie unikaty jak „Kubuś”, słynny samochód pancerny z czasów powstania warszawskiego oraz – jako akcent poboczny, ale i ciekawostka – US Standard Liberty, pojazd biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej.  Okazem, który zapewne wzbudzi wielkie zainteresowanie, jest pociąg pancerny. Drobiazgowo odwzorowana miniatura mierzy prawie dwa i pół metra długości!

Wykonawcy modeli: wrocławianin Mariusz Filipiuk, Marek Kałuża z Kalisza oraz mieszkający w Legnicy Jan Koralewski odtworzyli miniatury z ogromną starannością. Wszyscy trzej są znawcami militarnej tematyki, laureatami konkursów modelarskich.
Legniczanin Jan Koralewski specjalizuje się w miniaturach pojazdów pancernych, szczególnie pociągów pancernych II wojny światowej. Jest laureatem prestiżowego brytyjskiego konkursu „Scale Modelword” (2000 r.) oraz autorem poradnika „W świecie dioram”. Współpracował także z czasopismami branżowymi, jak „Model Fan”, „Żołnierz Polski” czy „Mini Replika”.

Marek Kałuża w ostatnich latach zajmował się głównie wykonywaniem modeli pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Wielokrotnie wygrywał konkursu modelarskie, współpracuje z branżowym magazynem „Mini Replika”. Modelarz, a zarazem nauczyciel Mariusz Filipiuk wyszkolił w sztuce już kilku mistrzów Polski w kategorii juniorów. Jego teksty publikuje wiele polskich i zagranicznych czasopism.
Warto podkreślić, że ekspozycja zostanie wzbogacona materiałami edukacyjnymi przygotowanymi we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Pod stalowym pancerzem.  Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze
Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze
Play Pause

IMG_7285