Otwarcie wystawy

Home Wystawy czasowe ŚWIĄTYNIA SŁAWY
ŚWIĄTYNIA SŁAWY PDF Drukuj

ŚWIĄTYNIA SŁAWYŚWIĄTYNIA SŁAWY
Projekty witraży Michała Borucińskiego dla Muzeum Wojska w Warszawie.
kwiecień - lipiec 2018

Rok 2018 r., rocznica 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ma dla mieszkańców Legnicy i najbliższego regionu jeszcze jedno znaczenie. 777 lat temu pod miastem rozegrała się bitwa wojsk księcia śląskiego Henryka Pobożnego z siłami mongolskimi. Oba ważne momenty dziejowe, rok 1918 i 1241, w szczególny sposób splatają się w przedwojennej Polsce. Odrodzenie państwa i nieskrępowany rozwój życia narodowego pomogły utrwalić postać poległego pod Legnicą księcia w pamięci historycznej Polaków. Postrzegany jako obrońca wiary oraz ideał rycerza, Henryk Pobożny zajął miejsce pomiędzy innymi bohaterami ojczystych dziejów. Dostarczał wzorców moralnych i patriotycznych opartych na ideałach honoru, wierności i poświęcenia. Niedługo przez wybuchem II wojny światowej, księcia upamiętniono w „Świątyni Sławy”, powstającej w Muzeum Wojska w Warszawie. Na wystawie przypominamy twórców, przesłanie, a także burzliwe losy tej inicjatywy.

Najważniejsze miejsce na wystawie zajmują monumentalne, ponad 4-metrowej wysokości projekty witraży autorstwa Michała Borucińskiego (1885-1976). Przedstawiają one poległych na polu bitwy polskich wodzów-rycerzy. Legnicka ekspozycja to wyjątkowa okazja, by prace te zaprezentować szerszej publiczności. Na co dzień niedostępne, po raz pierwszy eksponowane będą poza Warszawą. Wystawa przybliża również postać  i twórczość Michała Borucińskiego, zapomnianego lecz utalentowanego artysty, autora wielu dzieł o tematyce historycznej.

Świątynia sławy

Świątynia sławy Świątynia sławy