INSPIRACJE SZTUKĄ

Józef Piłsudski w karykaturze PDF Drukuj

Józef Piłsudski w karykaturzeJózef Piłsudski w karykaturze
1.02.2018 – 28.04.2018

W ślad za Sławą bardzo często podąża Satyra. Towarzyszy ona, równie chętnie co nieubłaganie, ważnym postaciom historycznym. Im bardziej usilne są ich próby wejścia na pomniki, tym wyraźniej ciągnie się za nimi „ścieżka śmiechu”. Jej ślad odnajdujemy w karykaturze politycznej, której rozkwit w Europie umożliwił bujny rozwój prasy w XIX i XX w. Żart zamknięty w ilustracji stanowił nie tylko ironiczne odbicie rzeczywistości, specyficznego „momentu dziejowego”, ale i potencjalnie groźne narzędzie politycznej dyskusji, kreujące społeczne sympatie i antypatie.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, otaczany za życia swoistym kultem Józef Piłsudski, twórca Legionów, Naczelnik Państwa i Pierwszy Marszałek Odrodzonej Polski, był równie chętnie „czczony” na polu karykatury. Świadczą o tym niezliczone wizerunki satyryczne Marszałka z tego czasu. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Historii Kielc, ukazuje wielką różnorodność postaw ówczesnej karykatury wobec źródła jej inspiracji - od serdeczności i poparcia, aż po złośliwości i krytykę. Ekspozycję urozmaicają również satyryczne grafiki oraz tytuły prasowe ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Otwarcie wystawy 01.02.2018 r.

Fot. Dariusz Berdys

Lekcje muzealne