INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII

Home Wystawy czasowe Elfriede Springer (1886-1959) - życie i działalność
Elfriede Springer (1886-1959) - życie i działalność PDF Drukuj

Elfriede Springer (1886-1959) - życie i działalność.

Elfride Springer urodziła się 5 kwietnia 1885 roku w Żaganiu. Zmarła 29 listopada 1959 roku w Lipsku. Rysowniczka i ilustratorka, w Legnicy od 1913 do 1946 roku. Pracowała zawodowo jako nauczycielka rysunku w szkole dla dziewcząt. Jej pasją było rysowanie zabytków architektury, temu zajęciu poświęcała swój cały wolny czas. Tematem jej prac były śląskie zamki, pałace, kościoły, ratusze, mury i budowle obronne, mieszczańskie kamienice i chłopskie domy, ulice, place, urokliwe zaułki, malownicze ruiny, stare mosty, fontanny i rzeźby, detale architektoniczne, zabytkowe wnętrza czasem panoramy miast i pejzaże. Prace Springer publikowane były w lokalnej prasie, wydawnictwach książkowych i w postaci kart pocztowych.

W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie około 180 rysunków i akwarel, ze zbiorów Liegnitzer Sammlung Wuppertal w Wuppertalu oraz kolekcji prywatnych. Ponadto prasa, klisze chemigraficzne wydawnictwa książkowe i widokówki z rysunkami Springer udostępnione przez legnicki oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu , Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, Muzeum Regionalne w Jaworze. Uzupełnione przez wypożyczenia od osób prywatnych oraz zbiory własne Muzeum Miedzi.

Wystawie towarzyszy katalog wydany dzięki dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Otwarcie wystawy - 06.10.2007 godz. 19:00
Czynna do - 31.01.2008