HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945 – 1979

Wystawa do 15.09.2019

Wystawa  jubileuszowa z okazji 40-lecia Legnickiego Festiwalu SREBRO, zrealizowana we współpracy z Muzeum Miedzi. Prezentuje korzenie współczesnego polskiego złotnictwa i jego rozwój w latach powojennych.

Jej koncepcję przygotowała dr Krystyna Nowakowska – kuratorka, krytyczka i autorka opracowań na temat biżuterii artystycznej – w oparciu o zasoby muzealne Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz o prywatną kolekcję Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, współzałożycielki firmy YES Biżuteria. Wystawa ukazuje wybrane prace powstałe w latach 1945-1979 (datą graniczną jest też data I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO). Prezentowane są na niej prace polskich powojennych mistrzów złotnictwa (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich) oraz te powstałe w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego, takich jak Imago Artis, Orno, Warmet czy Rytosztuka, uzupełnione o plakaty wystaw z tego czasu wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego (www.theartofposter.com) oraz ze zbiorów prywatnych Krystyny Nowakowskiej. Wystawa stanowi przekrojową prezentację blisko 200 prac obrazujących wyżej opisany proces przemian w dziedzinie polskiego złotnictwa lat powojennych.

Wernisaż: 18 maja, godz. 18:00, Gmach Główny ul. św. Jana

HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945 – 1979 HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945 – 1979