ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Wkrótce

Otwarcie wystawy

INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII

24 kwietnia,  godz. 17.00

Akademia Rycerska


 • Narrow screen resolution
 • Wide screen resolution
 • Decrease font size
 • Default font size
 • Increase font size
Home Wydarzenia
Wydarzenia
Miś, który jeżdził koleją...

Pociągi Pełne Kultury

"Miś, który jeździł koleją, czyli Muzeum Miedzi i Koleje Dolnośląskie w ramach projektu Pociągi Pełne Kultury, zapraszają na wystawę Pora na dobranoc..."
Co to była za przygoda! W piątek 13 kwietnia w Pociągu Pełnym Kultury, który odjechał z Legnicy do Wrocławia, gościliśmy nietypowego pasażera. Miś Uszatek z klapniętym uszkiem zachęcał do wybrania się na wystawę o bajkach z minionej epoki. Miś obiecał, że oprócz niego, zwiedzający w Muzeum Miedzi w Legnicy, będą mogli zobaczyć resztę bajkowej ferajny, między innymi: Bolka i Lolka, Reksia, Wilka i Zająca oraz wielu innych znanych i lubianych przyjaciół z II połowy XX wieku.

Więcej…
 
Wernisaż wystawy Świątynia SŁawy

 Świątynia SŁawy - otwarcie wystawy

W poniedziałek 9 kwietnia odbył się wernisaż wystawy „Świątynia Sławy”- projekty witraży Michała Borucińskiego dla Muzeum Wojska w Warszawie.
Po wernisażu historycy z Muzeum Miedzi - Konrad Byś i Grażyna Humeńczuk, wygłosili wykłady związane z Bitwą pod Legnicą.

Grażyna Humeńczuk - Ikonografia bitwy legnickiej z 1241 r. w zbiorach Muzeum Miedzi.
Konrad Byś - Henryk Pobożny z Cincinnati. O zapomnianym rysunku Carla Friedricha Lessinga.

Więcej…
 
Półmaraton Legnica - Legnickie Pole 1241

wykład dr Tomasz Stolarczyk

W niedzielę 8 kwietnia odbył się "Półmaraton Legnica - Legnickie Pole 1241" organizowany przez Legnickie Stowarzyszenie ZAWISZA – Zrzeszenie Aktywności Wszelakiej i Sportów Zdecydowanie Amatorskich. Współorganizatorem tej imprezy było Muzeum Miedzi w Legnicy.
Ponad 600 uczestników wystartowało i dobiegło do mety. Po ochłonięciu i krótkim odpoczynku biegacze mogli wraz z przewodnikiem zwiedzać Muzeum Bitwy Legnickiej i barokowy kościół św. Jadwigi.

Więcej…
 
Pożegnanie dotychczasowego Dyrektora Muzeum Miedzi

Pożegnanie dotychczasowego Dyrektora Muzeum Miedzi

We wtorek 2 stycznia, w Urzędzie Miasta Legnicy miała miejsce uroczystość pożegnania dotychczasowego Dyrektora Muzeum Miedzi, Pana Andrzeja Niedzielenki. Z legnickim muzeum związany był nieprzerwanie od 1978 r., z czego przez ostatnie 30 lat jako kierujący ww. instytucją. Jednocześnie z rąk Prezydenta Miasta Legnicy nominację na stanowisko Dyrektora otrzymał Pan Marcin Makuch. Panu Andrzejowi Niedzielence dziękujemy za wszystkie lata pracy, zaś Panu Marcinowi Makuchowi życzymy satysfakcji i sukcesów na nowym stanowisku.

                       - Pracownicy Muzeum Miedzi w Legnicy

Więcej…
 
Podsumowanie obchodów miejskiego roku mjr. Władysława Dybowskiego

Podsumowanie obchodów miejskiego roku mjr. Władysława Dybowskiego

13 grudnia w Muzeum Miedzi odbyło się podsumowanie obchodów miejskiego roku mjr. Władysława Dybowskiego, legnickiego Żołnierza Niezłomnego i wiceprezydenta miasta. Spotkanie zostało zorganizowane przez senator Dorotę Czudowską, Zarząd Fundacji Pawła Jurosa oraz Legnicki Klub "Gazety Polskiej”. Gościem specjalnym był dziennikarz Tadeusz Płużański, który wygłosił wykład pt. "Niepodległościowe podziemie w czasach stalinizmu i Bolesława Bieruta".

Więcej…
 
Wieczór patriotyczny z okazji Święta Niepodległości

Wieczór patriotyczny z okazji Święta Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2017 r. w Muzeum Miedzi w Legnicy odbył się wieczór patriotyczny. Bohaterem wieczoru był Naczelnik Tadeusz Kościuszko, wzorzec wielkiego patrioty.

Muzeum włączyło się w obchody Roku Tadeusza Kościuszki ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko to postać historyczna, o której powstało ponad 60 pieśni i piosenek, głównie marsze, krakowiaki i polonezy. Sam Kościuszko, jest autorem dwóch polonezów i walca.

Więcej…
 
Rotmistrz Pilecki i Rotmistrz Dybowski - Żołnierze Niezłomni

spotkanie Rotmistrz Pilecki i Rotmistrz Dybowski- Żołnierze Niezłomni

W Muzeum Miedzi 20.10.17r. odbyło się spotkanie Rotmistrz Pilecki i Rotmistrz Dybowski- Żołnierze Niezłomni.
Młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny poświęcony Witoldowi Pileckiemu.
Z kolei  Grupa Teatralna z Młodzieżowego Centrum Kultury w Legnicy zaprezentowała wybrane fragmenty spektaklu poświęconego Władysławowi Dybowskiemu.

Więcej…
 
Pozyskanie nowych zbiorów z kolekcji państwa Delinikajtis

nowe zabytki

Muzeum Miedzi w Legnicy pozyskało do zbiorów wyjątkowe przykłady rzemiosła z miedzi, pochodzące z kolekcji państwa Delinikajtis. Nabyte muzealia zostały sfinansowane ze środków FUNDACJI KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Nasze zbiory zostały wzbogacone o muzealia, które pełniły rozmaite funkcje w życiu codziennym w 2 poł. XIX w. i na pocz. XX w: lampy naftowe, kubki dwuuche, talerze oraz fontanna elektryczna. Większość z nich powstała przy użyciu ówczesnych technologii przemysłowych. W tej grupie znajduje się także dzban oraz osłona dachówki, wytworzone pod koniec XVIII w., przy użyciu tradycyjnej techniki, kotlarstwo. Na uwagę zasługuje fontanna, która pochodzi z jednej z przedwojennej kawiarni warszawskiej.

 FUNDACJI KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

Więcej…
 
Wykład pt. Najazd mongolski na Armenię w świetle kronik z XIII w.

wykład prof. Rościsława Żerelika

8 września (piątek) 2017 r. w Akademii Rycerskiej odbył się wykład prof. Rościsława Żerelika (Uniwersytet Wrocławski) pt. Najazd mongolski na Armenię w świetle kronik z XIII w.

Więcej…
 
Wkrótce otwarcie wieży Św. Piotra

Wkrótce otwarcie wieży Św. Piotra

W dniu 31 sierpnia (czwartek), pracownicy Muzeum Miedzi byli obecni na dziedzińcu zamkowym podczas symbolicznego zamknięcia nowej, miedzianej gałki wieży Św. Piotra. Oznacza to, że już wkrótce zakończy się remont wieży i ponownie zostanie udostępniony taras widokowy na  Zamku Piastowskim.

Stara gałka, wykonana ze stalowej blachy ocynkowanej uległa uszkodzeniu w czasie marcowej wichury nad Legnicą. Z wyrytych na powierzchni metalu inskrypcji dowiadujemy się m.in., że na szczycie wieży Św. Piotra została zamontowana 5 grudnia 1966 r.


Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3

Edukacja

Lekcje muzealne
.........................................
Reklama

Galeria Plakatów

 • Galeria plakatów
 • Galeria plakatów
 • Galeria plakatów
 • Galeria plakatów
 • Galeria plakatów
 • Galeria plakatów
 • Galeria plakatów