ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


„Rozstrzelane miasta.
Poznań – Budapeszt 1956"


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Wydarzenia
Wydarzenia
Pozyskanie nowych zbiorów z kolekcji państwa Delinikajtis

nowe zabytki

Muzeum Miedzi w Legnicy pozyskało do zbiorów wyjątkowe przykłady rzemiosła z miedzi, pochodzące z kolekcji państwa Delinikajtis. Nabyte muzealia zostały sfinansowane ze środków FUNDACJI KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Nasze zbiory zostały wzbogacone o muzealia, które pełniły rozmaite funkcje w życiu codziennym w 2 poł. XIX w. i na pocz. XX w: lampy naftowe, kubki dwuuche, talerze oraz fontanna elektryczna. Większość z nich powstała przy użyciu ówczesnych technologii przemysłowych. W tej grupie znajduje się także dzban oraz osłona dachówki, wytworzone pod koniec XVIII w., przy użyciu tradycyjnej techniki, kotlarstwo. Na uwagę zasługuje fontanna, która pochodzi z jednej z przedwojennej kawiarni warszawskiej.

 FUNDACJI KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.


Więcej…
 
Wykład pt. Najazd mongolski na Armenię w świetle kronik z XIII w.

wykład prof. Rościsława Żerelika

8 września (piątek) 2017 r. w Akademii Rycerskiej odbył się wykład prof. Rościsława Żerelika (Uniwersytet Wrocławski) pt. Najazd mongolski na Armenię w świetle kronik z XIII w.

Więcej…
 
Wkrótce otwarcie wieży Św. Piotra

Wkrótce otwarcie wieży Św. Piotra

W dniu 31 sierpnia (czwartek), pracownicy Muzeum Miedzi byli obecni na dziedzińcu zamkowym podczas symbolicznego zamknięcia nowej, miedzianej gałki wieży Św. Piotra. Oznacza to, że już wkrótce zakończy się remont wieży i ponownie zostanie udostępniony taras widokowy na  Zamku Piastowskim.

Stara gałka, wykonana ze stalowej blachy ocynkowanej uległa uszkodzeniu w czasie marcowej wichury nad Legnicą. Z wyrytych na powierzchni metalu inskrypcji dowiadujemy się m.in., że na szczycie wieży Św. Piotra została zamontowana 5 grudnia 1966 r.


Więcej…
 
Koncert na zakończenie VIII LETNIEGO KURSU WOKALNEGO "Canto ergo sum..."

Koncert na zakończenie VIII LETNIEGO KURSU WOKALNEGO

14.07.2017 r.

Koncert wieńczący Letni Kurs Wokalny Canto Ergo Sum był niewątpliwie największym i najciekawszym wydarzeniem artystycznym w naszym Muzeum w minionym tygodniu. Wystąpiło kilku utalentowanych młodych ludzi, śpiewali wcale niełatwy repertuar. Agnieszka Justyna Szumiło prowadziła, a właściwie celebrowała, ten koncert w sposób niezwyczajny. Widać było, że do swoich uczniów ma stosunek bardzo ciepły i serdeczny.

Więcej…
 
Projekcja filmu dokumentalnego "Katedra ormiańska we Lwowie"

Projekcja filmu  dokumentalnego

W dniu 12 lipca 2017 r. w Muzeum Miedzi odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Artura Jaworskiego pt. "Katedra ormiańska we Lwowie". Jest to kolejne wydarzenie towarzyszące prezentowanej u nas ekspozycji pt. "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy".

Więcej…
 
Wystawa Oskara Zięty w Gdyni

Wystawa Oskara Zięty w Gdyni

1 lipca w Muzeum Miasta Gdyni miał miejsce wernisaż wystawy prac Oskara Zięty, znanego legniczanom z niedawno prezentowanej w Muzeum Miedzi ekspozycji miedzianego dizajnu. Jako partnerzy przedsięwzięcia, zachęcamy wszystkich do zapoznania się z gdyńską wystawą.

Więcej…
 
Koncert zespołu Karpeta Jazz Brothers

Koncert zespołu Karpeta Jazz BrothersW czwartkowy wieczór 29 czerwca w Muzeum Miedzi królował swing. Z powodu deszczowej aury koncert, planowany w muzealnym lapidarium, odbył się w murach Gmachu Głównego. Strugi deszczu nie zniechęciły publiczności, która tłumnie zjawiła się na występ zespołu Karpeta Jazz Brothers. Wykonawcy zaprezentowali wiele klasycznych utworów jazzowych i swingowych doprawionych własną, porywającą aranżacją.

Więcej…
 
Wykład pt. "Ormianie w Polsce - ponad 600 lat historii"

prof. dr hab. Krzysztof Stopka

28 czerwca (środa) w Akademii Rycerskiej gościł prof. dr hab. Krzysztof Stopka. Historyk, armenolog i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w swoim wykładzie przybliżył słuchaczom dzieje polskich Ormian. Wystąpienie poprzedził zarys burzliwej historii Armenii od czasów starożytnych po współczesność. Zgromadzona publiczność miała również okazję dowiedzieć się o roli i znaczeniu diaspory ormiańskiej na terenie dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej oraz jej wpływu na kształtowanie się kultury sarmackiej.


Więcej…
 
Konkurs historyczny o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy

Konkurs historyczny o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy

Dnia 14.06.17r. w  Muzeum Miedzi odbył się 30 z kolei  konkurs historyczny o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy.
Tegoroczna edycja konkursu była poświęcona historii Legnicy po 1945 roku.
Dla uczczenia pamięci  Władysława Dybowskiego i zaakcentowania obchodów Legnickiego Roku Majora Władysława Dybowskiego poszerzyliśmy zakres zagadnień konkursowych o wiedzę  na temat Legnickiego Żołnierza Niezłomnego.
Do udziału w zmaganiach konkursowych zgłosiło się sześć szkół średnich. Młodzież była solidnie przygotowana, poziom ich wiedzy  był imponujący.
Muzeum Miedzi serdecznie dziękuje drużynom i ich opiekunom.

Więcej…
 
Rozstrzygnięcie konkursu na plakat o Władysławie Dybowskim

I miejsce:  Martyna GomułkaRozstrzygnięcie konkursu na plakat
WŁADYSŁAW DYBOWSKI
17.05.1892-30.07.1947
LEGNICKI ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY

W dniach 2 marca – 14 czerwca 2017 r. Muzeum Miedzi w Legnicy organizowało konkurs na plakat „Władysław Dybowski 17.05.1892-30.07.1947. Legnicki Żołnierz Niezłomny”. Prace konkursowe przyjmowane były do dnia 31 maja 2017 r. Łącznie złożono 101 prac.


Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3