Otwarcie wystawy

ul. Chojnowska 2

Home Lekcje muzealne lekcje muzealne Lekcje muzealne i wycieczki
Lekcje muzealne i wycieczki PDF Drukuj

Zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych, szkolnych w okresie roku szkolnego, a także półkolonii i kolonii w czasie ferii i wakacji. Dostosowane są do różnych przedziałów wiekowych.

Terminy warsztatów, lekcji i wycieczek prosimy uzgadniać telefonicznie z Działem Naukowo-Oświatowym

tel. 076 86 202 89, tel. 076 86 249 49, tel. 608 628 961

Warsztaty plastyczne i manualne:
Koszt uczestnictwa w warsztatach muzealnych wynosi 6 zł od dziecka.

Rysujemy, malujemy, lepimy, zdobimy
Warsztaty plastyczne dla dzieci. Inspiracji szukamy na wystawach muzealnych.

Druciane błyskotki
Warsztaty manualne, w których dzieci tworzą miedziane ozdoby, zawieszki i pierścionki przy użyciu miedzianego drutu, nici i wielobarwnych korali.

Lekcje muzealne:

Moja pierwsza wizyta w muzeum
Lekcja przeznaczona jest dla dzieci odwiedzających nas po raz pierwszy.
Uczniowie dowiadują się co to jest muzeum, kto w nim pracuje, co to jest zabytek, eksponat, dzieło sztuki.

Prawie wszystko o miedzi

Archeologia dla najmłodszych
Podstawowe pojęcia i problemy - wykład i prezentacja multimedialna.

Epoka brązu na ziemiach polskich
Wybrane problemy - wykład i prezentacja multimedialna.

Poszukiwania zaginionego czyli zagadki archeologii
Zajęcia z muzealnym archeologiem - poszukiwaczem skarbów zamierzchłej przeszłości.

Górnictwo Miedzi na terenie Dolnego Śląska
Badania archeologiczne i ich wyniki.

Akademia Rycerska w Legnicy dawniej i dziś

Ciekawy obraz – opowieść o malarstwie
na podstawie dzieł: Sąd Ostateczny Hansa Memlinga oraz Mona Lisy Leonarda da Vinci.

Zaginione skarby II wojny światowej
Opowieść o burzliwych losach cennych dzieł sztuki zagrabionych w czasie ostatniej wojny, historia ich odzyskiwania i przywracania narodom.

Nowe szaty króla
Czyli o reprezentacyjnym portrecie królewskim Ludwika XIV pędzla Hyacinthe’a Rigaud i jego tajemnicach.

Munduru polskiego malowane dzieje
Historia munduru wojskowego w Polsce. Spotkanie tematyczne dla najmłodszych i młodzieży.

Konserwator - kto to taki?
Lekcje muzealne w pracowni mają na celu zapoznanie dzieci z zagadnieniem różnorodności zabytków, ich głównymi rodzajami i głównymi przyczynami niszczenia Dzieci zapoznają się też z materiałami, narzędziami i sprzętami używanymi przez konserwatora papieru.

Jak powstaje papier
Zajęcia praktyczne, z których będzie można dowiedzieć się z czego i w jaki sposób dawniej produkowano papier, jakie były jego rodzaje oraz czym różnił się on od papierów współczesnych. W trakcie zajęć zobaczą jak przy pomocy współczesnych sprzętów powstaje papier czerpany.

Na czym pisano zanim wymyślono papier?
Krótka historia podłoży i narzędzi piśmienniczych- od tych najdawniejszych do współczesnych, ze zwróceniem uwagi na ich pochodzenie i produkcję. W trakcie zajęć przedstawiony zostanie obrazkowy opis wyprawy skóry na pergamin lub produkcja papirusu.

Wycieczki i lekcje w plenerze

Średniowieczna Legnica okiem archeologa
Ścieżka tematyczna obejmująca średniowieczne obiekty w mieście oraz legnicki zamek.

Barokowa Legnica
Wycieczka trasą barokowych zabytków architektury w Legnicy.