Otwarcie wystawy

14 grudnia /czwartek/

Home Wystawy
Czar starych aut. Modele pojazdów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. PDF Drukuj

Czar starych aut. Modele pojazdów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Nowa edycja wystawy:

Czar starych aut.
Modele pojazdów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Czas trwania od 10.06. do 14.09.2016r.
Teraz w Gmachu Głównym, wejście od ul. Św. Jana

Wynalazek automobilu z końca XIX w. był momentem przełomowym w historii rozwoju cywilizacji. Po 150 latach od pojawienia się pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, samochody służą nie tylko jako środek transportu. Stały się wręcz fenomenem kulturowym, obiektami wokół których wciąż rodzą się wieloletnie namiętności i pasje. Z kolei najlepsze realizacje, tworzone przez wybitnych projektantów, w pełni zasługują na miano dzieł sztuki. W zasadzie od momentu narodzin motoryzacji powstawały również ich misterne, pomniejszone repliki, wytrwale poszukiwane przez kolekcjonerów.

Wystawa Czar starych aut… stanowi wyjątkową okazję by zobaczyć w jednym miejscu około 400 miniatur samochodów z wytwórni modelarskich z całego świata. Jest to część jednej z największych w Polsce kolekcji, którą stworzył Sławoj Gwiazdowski. Liczy ona ponad 3,5 tysiąca modeli odwzorowanych w różnej skali. Ekspozycja stanowi fascynującą lekcję historii rozwoju motoryzacji, począwszy od pierwszych, rękodzielniczych egzemplarzy, aż po wozy produkowane seryjnie. Na wystawie znalazły się zarówno modele samochodów do przewozu towarów oraz ludzi, tych zwykłych jak i najbardziej zamożnych. Ponadto w legnickim Muzeum będzie można ujrzeć wiele kultowych modeli służących niedzielnym wyjazdom rodzinnym jak i szaleństwom na torach wyścigowych.

Czar starych aut. Modele pojazdów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Czar starych aut