Wystawa ze zbiorów Museum für Landeskunde, Haus Schlesien w Königswinter.

listopad 2009 – styczeń 2010

Wolf Röhricht urodził się 20 kwietnia 1886 roku w Legnicy, tutaj  uczęszczał do gimnazjum a także pobierał u Thodora Blättrbaurea lekcje malarstwa. Kontynuując tradycje rodzinne ukończył studia prawnicze, jednak ostatecznie poświęcił się sztuce.

W tym zakresie kształcił się w Monachium, Dreźnie i Paryżu. W 1911 roku osiadł w Berlinie. Zmarł w Monachium. Uprawiał malarstwo i grafikę, szczególnie upodobał sobie technikę akwareli. Przez współczesnych uznany za jednego z najwybitniejszych akwarelistów epoki. Kolorysta, chętnie malował przyrodę -  pejzaże górskie, morskie, jeziora, rzeki, drzewa i chmury.

Fascynował go także krajobraz przemysłowy. Nie stronił od portretu, martwej natury oraz widoków miast. Röhricht wiele  podróżował, brał udział w licznych wystawach sztuki. W 1943 roku w siedzibie legnickiego Muzeum Dolnośląskiego, budynku wcześniej należącym do rodziny Röhrichtów, artysta  zaproszony przez władze rodzinnego miasta, zaprezentował 30 akwarel. Po 66 latach  prace Wolfa Röhrichta  ponownie zagościły w Legnicy.  Museum für Landeskunde w Königswinter z kolekcji liczącej ponad  220 obrazów artysty użyczyło 45 akwarel, które zobaczyć można będzie w salach Muzeum Miedzi.

Fot. Dariusz Berdys