KONCERT

Wys. : 26,5  cm
Materiał : brąz, kamień
Nakład: 10 szt.
Technika: odlew na wosk tracony
Czas powstania: 2016r.
Data pozyskania: 2016 r.
Nr inw. :  ML/Sz 2142

Rzeźba nagrodowa SATYRKON 2016

Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego SATYRYKON organizowany jest w Legnicy od 1977 r., początkowo jako wydarzenie lokalne., a od 1978 r. Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego. W 2016 roku mija 39 lat odkąd przyznano festiwalowi status konkursu międzynarodowego. Obecnie SATYRYKON to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez związanych z Legnicą, zarówno w kraju, jak i na świecie. Amerykańskie pismo satyryczne „Witty world” uhonorowało festiwal plakietką Grand Prix. Światowa Federacja Organizacji Rysowników (FECO) przyznała SATYRYKONOWI najwyższą notę 5 gwiazdek. Co roku w ramach festiwalu swoje prace prezentują rysownicy, graficy, malarze, rzeźbiarze, plakaciści i fotograficy z całego świata.

Wykonawca tegorocznej nagrody, Paweł Erasmus,  urodził się w październiku 1969 roku w Stalowej Woli. Ukończył  Liceum Sztuk Pięknych w Rzeszowie. W latach 1989-1994 studiował na wydziale rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni  prof. Mariana Koniecznego w 1994 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się rzeźbą w brązie.

Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Od 1991 roku prezentował swe rzeźby na wielu wystawach w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Artysta aktualnie związany z Krakowem.

Rzeźba przedstawia drobną, smukłą sylwetkę na kamiennym postumencie. Postać odziana jest w długą szatę o delikatnej fakturze i jest majestatycznie  statyczna. Nasz wzrok  przyciągają jej nad wyraz wydłużone proporcje oraz mocno zarysowane dłonie i buty. Szczególną uwagę zwraca  nadmiernie wydłużone i na gładko wypolerowane nakrycie głowy. Medalion zawieszony na szyi postaci zawiera rysunek symbolizujący uśmiech (emoticon). Kameralna, precyzyjnie wykonana praca jest charakterystyczna dla rzeźbiarskiego dorobku artysty.

BS