11 grudnia o godzinie 18.00 w Muzeum Miedzi w Legnicy odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą.

RAFAŁ PODRAZA

Dziennikarz, poeta (współpracował z tygodnikami: „Panorama Legnicka” i „Konkrety”; obecnie ma swoje stałe rubryki w: Kurierze "Szczecińskim", warszawskim Tygodniku „Południe. Głos Mokotowa”, w legnickiej Gazecie "Piastowskiej" i w szczecińskim Magazynie "Prestiż").
Animator kultury, za co od Firmy Fonograficznej „Polskie Nagrania” otrzymał dwukrotnie w 2001 i 2006 – ZŁOTĄ PŁYTĘ (pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar, od 2007 roku przemianowany na Festiwal Twórców Polskiej Piosenki), Nagrodę Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Alianz” (2001) i nominację do telewizyjnej Nagrody im. Marcina Kołodyńskiego (2001). Wystąpił w dwóch filmach: „Wiedźmin” oraz „Julia wraca do domu”. Autor tekstów piosenek (teksty pisze m.in. dla Kasi Wilk, Haliny Frąckowiak, Waldemara Koconia, Bogdana Trojanka).
Literacko debiutował na łamach prasy lokalnej „Polska Miedź” (1986). Na koncie ma pięć pozycji wydawniczych: tomiki poezji: „Życie przez palce mi ucieka” (2002), „Moja Intymność" (2006), "Przemijanie..." (2008) i książki: „Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec” (2007) – Nagroda Targów Książki – Kraków 2007, Nagroda ZLP za rok 2007 w kategorii: wspomnienia; opracował także dotychczas niepublikowaną książkę Magdaleny Samozwaniec pt. „Z pamiętnika niemłodej już mężatki” (2009). Prywatnie; stryjeczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka i siostry Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Spotkanie autorskie z RAFAŁEM PODRAZĄ autorem książki pt. „Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec”.
Magdalena Samozwaniec. To jedna z najbardziej popularnych w latach 50. i 60. XX wieku pisarek w Polsce. Prywatnie córka Wojciecha Kossaka i siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, kuzynka Zofii Kossak-Szczuckiej, dzięki swemu barwnemu życiu, już za życia była legendą. Przez krytyków okrzyknięta „Największą Satyryczką XX wieku”. Anegdoty związane z bujnym życiem pisarki, jak i nieznane ciekawostki z życia samej rodziny Kossaków, to wszystko usłyszycie Państwo właśnie na spotkaniu z autorem książki, a prywatnie stryjecznym wnukiem ostatniej z Kossaków – Rafałem Podrazą. Książka „Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec” jest laureatką Targów Książki – Kraków 2007. Książka została także przetłumaczona w 2008 roku na język Braila.

Niepublikowaną dotychczas książkę Magdaleny Samozwaniec skrzącą humorem, pisaną z przekąsem i czułością. Pełną nieznanych zdjęć rodziny Kossaków.

„Z pamiętnika niemłodej już mężatki” to także wspomnienia o Krakowie sprzed dwóch wielkich wojen, o balach, od których zależało być albo nie być młodych panien z dobrych domów. O tajnikach niewygodnej damskiej garderoby, o tym jak mleko potrafi uratować życie, gdy niechcący wypije się buteleczkę farby do włosów. O kosztownych zachciankach i podróżach sióstr Kossakówien.

Najsmaczniejsze są jednak anegdotki o najbliższej rodzinie Magdaleny - Tatce, czyli słynnym malarzu Wojciechu Kossaku i jego ukochanej klaczy, która wchodziła do salonu ku utrapieniu matki pisarki. O siostrze Lilce, czyli Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która potrafiła pisać zawsze i wszędzie oraz o jej kolejnych miłościach i niepotrzebnej śmierci. O psikusach, jakie dziewczęta lubiły płatać rówieśnikom. I w końcu o pewnym szlafroku w czerwone i czarne kwiaty, na który Magdalena Samozwaniec upolowała 25 lat od niej młodszego... męża. I jeszcze o wielu, wielu innych chwilach, postaciach i zdarzeniach ze świata, którego już nie ma.

A wszystko to przekazane w sposób miły, lekki i zabawny przez stryjecznego wnuka pisarki – RAFAŁA PODRAZY.