Otwarcie wystawy

Materiał, technika: brąz, odlew

Nr inw. ML/Sz 760

Jan Kucz, Kardynał Wyszyński

Jan Kucz  urodził się w 1955 r. w Zarzeczu. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, a następnie kontynuował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Franciszka Strynkiewicza. Dyplom Wydziału Rzeźby otrzymał w roku 1961.  Wykładał na macierzystej uczelni, a także Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Był członkiem wielu związków m.in. ZPAP, Komisji Artystycznej Archidiecezji w Warszawie oraz zasiadał w Radzie Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Jego twórczość rzeźbiarska wpisuje się w nurt nowego realizmu. W pracy wykorzystuje nie tylko klasyczny materiał i techniki, ale często łączy je z ceramiką, tkaniną, kamieniem, asfaltem lub drutem, wykraczając tym samym poza moduł rzeźby, tworząc instalacje, nowe obiekty.

Artysta swoimi realizacjami na stale wpisał się w „sylwetkę” przestrzenną wielu miast w Polsce:   pomnik Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (1973), Cyryla Ratajskiego w Poznaniu (2002), Jana Kochanowskiego w Radomiu (2006), Gustawa Morcinka w Skoczowie (1987), kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie (1997), a także pomniki Jana Pawła II w Kaliszu (1999) i w Bielsku-Białej (2006) oraz Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju (1976) i w Parku Południowym we Wrocławiu (2004). Kucz wykonał również rzeźbiarskie portrety Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara w Filharmonii w Bydgoszczy, portret Herberta von Karajana w Hamburgu i Gustawa Holoubka w Teatrze Polskim w Warszawie.

Prezentowana rzeźba została nabyta przez Muzeum od Artysty w 1992 r. Jan Kucz wykonał rzeźbę „Kardynał Wyszyński” jako projekt na konkurs organizowany w Warszawie w 1989 r. i otrzymał II nagrodę. Przedstawia postać siedzącego kardynała.  Niewielka głowa lekko schylona monumentalnie ujęty korpus, dłonie złożone na piersi, w geście pokory. Na kapie, z boku, zarys wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem. Artysta z niezwykłą sugestywnością i wrażliwością dążył do odtworzenia w materii tego, co stanowiło o wielkości Prymasa Tysiąclecia.

Opr. Karolina Brymora