Twarze, lica, rysy …

Wymiary : 27,2  x 22,2 cm
Materiał : papier
Czas powstania : 1984 r.
Data pozyskania : 1990 r.

Miedzioryt  Upadek Szawła

Zbigniew Czop urodził się w Nowym Sączu w 1943 r. Studiował w latach1966-1971 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni  prof. Hanny  Rudzkiej –Cybisowej i prof. Tadeusza Kantora. Pracę dyplomową na wydziale grafiki w pracowni prof. Mieczysława Wejmana obronił, po kilku latach pracy zawodowej, w 1978.
Artysta, oprócz grafiki warsztatowej w technice miedziorytu, ma w swoim dorobku  grafikę reklamową, kompozycje rysunkowe i malarskie, projekty aranżacji wnętrz.
Zbigniew Czop mieszka i tworzy w Krakowie. Co jest w tym mieście takiego, że aż pięciu współczesnych krakowskich artystów parało się lub para tą najszlachetniejszą z technik graficznych jaką jest miedzioryt ? W muzealnych zbiorach mamy prace Krzysztofa Skórzewskiego / pełną kolekcję/, Zbigniewa Czopa, Jacka Gaja, Franciszka Bunscha, Tadeusza Jackowskiego.
Pierwsze egzemplarze grafik Zbigniewa Czopa trafiły do nas w  latach osiemdziesiątych. Zachwyciły kunsztem wykonania, wciągnęły w osobiste światy artysty, ukazały wrażliwość i jakąś trudną do określenia „muzyczność” Jego kompozycji. Z jednej strony można było odczytać pewne konteksty żartobliwe i erotyczne z drugiej serio odpowiedzi na nurtujące autora pytania dotyczące egzystencjalnych wyzwań.
Praca Upadek Szawła otrzymała główną nagrodę na wystawie grafiki w Norymberdze. Nawiązuje do dramatycznego wydarzenia jakim było nawrócenie zagorzałego prześladowcy pierwszych chrześcijan na gorliwego wyznawcę Chrystusa. Zdarzyło się ono w czasie podróży do Damaszku. Oślepiony ogromna jasnością koń zrzucił Szawła, a on usłyszał głos Pana, który mówił „Szawle, Szawle dlaczego mnie prześladujesz”. Po tym wydarzeniu Szaweł zmienił imię na Paweł i stał się obok Piotra jednym z najważniejszych głosicieli nowej nauki. Na miedziorycie mamy oprócz konia i Szawła jeszcze jedna postać. Szaweł niepewnie  wstępuje na fale, podtrzymywany szarfą spływająca z ładunku, który przenosi na grzbiecie koń. Blask bijący od wody przeraża Szawła. Artysta według swojej wizji przedstawił tę dramatyczną scenę.

W nowszych miedziorytach artysty znajdziemy i „miejsce akcji” czyli ukochany Kraków  i aktualne tematy /Kto tu prowadzi?, Razem i osobno-Unia / ale najbardziej zawładnęła jego wyobraźnią „tematyka japońska”.  Powstały nie tylko miedzioryty ale także cała seria rysunków.
Aktualnie w Muzeum można zobaczyć prace artysty prezentowane na wystawie czasowej Zbigniew Czop. Miedzioryty i rysunki.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn