KATEDRA ORMIAŃSKA

Home Eksponat miesiąca Miedzioryty ilustrujące trzy wiersze Czesława Miłosza
Miedzioryty ilustrujące trzy wiersze Czesława Miłosza PDF Drukuj
niedziela, 01 listopada 2015 00:00

Miedzioryt: Słońce (Inspiracja pierwsza)
                Koncert (Inspiracja druga)
                Nad strumieniem (Inspiracja trzecia)
Miedzioryty ilustrujące trzy wiersze Czesława Miłosza
(druk bibliofilski, wydany staraniem grafika w Gdyni, 2013).

Autor: Wojciech Jakubowski
Wymiary: 14,9  x 10,8 cm
Materiał: papier
Czas powstania: 2012 r.
Data pozyskania: Dar autora - 2013 r.

Wojciech Jakubowski  ur.  10 czerwca 1929 roku w Starogardzie Gdańskim jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Poszukując swojego miejsca do życia i twórczości na kilka lat został nauczycielem sztuki na macierzystej uczelni (do 1965 r.), w 1963 r. przeprowadził się do Malborka. Został współorganizatorem i komisarzem pierwszej wystawy Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Do dziś jest jednym z jurorów Biennale, które w tym roku świętuje jubileusz 25 edycji.
Ten niestrudzony grafik jest laureatem wielu konkursów polskich i zagranicznych, stworzył i wydał XXI tek zawierających w sumie 969 ekslibrisów (miedzioryty), jest autorem kilkuset grafik i rysunków.

Ekslibrisy Wojciecha Jakubowskiego kolekcjonuje wiele muzeów,  głównie jednak kolekcjonerzy z całego świata. Wojciech Jakubowski, nestor polskich grafików, jest kolejnym czołowym miedziorytnikiem, którego twórczość prezentuje  aktualnie legnickie Muzeum.

Wystawa została przygotowana przez autora z Jego własnych zbiorów, z niewielkim aneksem z  naszej muzealnej kolekcji. Znalazło się na niej ok. 700 prac graficznych, kilkanaście płyt miedziorytniczych oraz narzędzia / rylce, igła, gładzik, miarka / oraz około trzydziestu przykładów twórczości jubilerskiej artysty.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn