Twarze, lica, rysy …

Płacidła - bransoletki manila
Numer inwentarzowy :  ML/N 1699; ML/N 1700; ML/N 1715
Wymiary : 4x12x9,5 cm; 3,8x12x10 cm; Φ - 10,6 cm
Materiał, technika : miedź, mosiądz, odlew, grawerowanie
Czas powstania : XVIII-XIX w., Afryka
Data pozyskania : 1999 r., 2000 r.

Płacidła - bransoletki manila

Trzy bransoletki o różnorodnych, bogatych formach są fragmentem kolekcji płacideł / środków płatniczych / afrykańskich w naszych zbiorach. Były one najczęściej wykonywane z miedzi, czasem z mosiądzu i stosowane jako waluta / rodzaj pieniądza kruszcowego /.
Manile służyły głównie do zapłaty za żonę i stanowiły jej prywatny majątek. Noszone przez kobiety na rękach, szyjach, czasem na kostkach nóg ukazywały społeczności zasobność finansową męża. W wypadku rozwodu stanowiły zabezpieczenie kobiety  i jej dzieci.
Manile były także środkiem płatniczym w handlu niewolnikami.

Używano ich w Afryce od XV w. w koloniach francuskich, brytyjskich i portugalskich, miały różne formy i wielkość.
W Nigerii manile zostały oficjalnie wycofane w 1902 roku, ich wizerunki widnieją jednak na banknotach.

Fragment kolekcji płacideł  eksponowany jest aktualnie na wystawie naszych zbiorów Miedź w wielu odsłonach, prezentującej miedź od rudy po wyroby.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn