KATEDRA ORMIAŃSKA

poniedziałek, 01 czerwca 2015 00:00

Medal nagrodowy SATYRYKON 2015

Autor: Piotr Gawron
Technika i materiał: brąz, odlew
Data powstania: 2015
Nakład: 10 szt.
Numer inwentarzowy: ML/Sz/2115
Sposób i data pozyskania: przekaz, 2015 r.

Medal nagrodowy SATYRYKON 2015

Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego SATYRYKON organizowany jest w Legnicy od 1977 r., początkowo jako wydarzenie lokalne., a od 1978 r. Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego. W 2015 roku mija 30 lat odkąd przyznano festiwalowi status konkursu międzynarodowego. Obecnie SATYRYKON to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez związanych z Legnicą, zarówno w kraju, jak i na świecie. Amerykańskie pismo satyryczne „Witty world” uhonorowało festiwal plakietką Grand Prix. Światowa Federacja Organizacji Rysowników (FECO) przyznała SATYRYKONOWI najwyższą notę 5 gwiazdek. Co roku w ramach festiwalu swoje prace prezentują rysownicy, graficy, malarze, rzeźbiarze, plakaciści i fotograficy z całego świata.

Autorem tegorocznej statuetki dla laureatów nagrody festiwalu SATYRYKON jest Piotr Gawron, polski rzeźbiarz, od 1994 r. profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2002 roku prowadzący Pracownię Rzeźby. W 1966 r. Piotr Gawron ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. W latach 1966-1972 odbył studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształcił się wówczas w pracowniach Zofii Demkowskiej i Tadeusza Łodziany. Po uzyskaniu dyplomu od 1973 roku jest pedagogiem na Wydziale Rzeźby.

Jego twórczość artystyczna skupia się przede wszystkim na rzeźbie kameralnej, portretowej oraz medalierstwie. W swoich pracach Piotr Gawron często podgląda codzienność zwykłych ludzi, ukazując ich słabostki czy śmieszności. Jak sam twierdzi jego realizacje to rodzaj przestrzennej poetyckiej narracji o otaczającym świecie, którą stara się opowiadać własnym, rozpoznawalnym językiem.

Konrad Byś