Otwarcie wystawy

WE LWOWIE I JEJ TWÓRCY

8 czerwca czwartek godz.17.00

ul. Chojnowska 2

Home Eksponat miesiąca Obraz batalistyczny - „Mongolenschlacht” (Bitwa z Mongołami)
Obraz batalistyczny - „Mongolenschlacht” (Bitwa z Mongołami) PDF Drukuj
środa, 01 kwietnia 2015 09:10

Tytuł: „Mongolenschlacht” (Bitwa z Mongołami)

Autor: Walter Bayer (1883-1946)
Data powstania: 1941 r.
Technika i materiał: olej, płótno
Wymiary: 100 x 146 cm
Numer inwentarzowy: ML/H/2968
Sposób i data pozyskania: zakup, 2014 r.

„Mongolenschlacht” (Bitwa z Mongołami)

Prezentowany obraz batalistyczny z przedstawieniem bitwy z Mongołami z 1241 r., namalowany przez Waltera Bayera, uznawaliśmy do  ubiegłego roku za zaginiony.

Płótno eksponowane było w 1941 roku w legnickim muzeum (Niederschlesische Museum) podczas wystawy zorganizowanej z okazji 700 rocznicy bitwy z 1241 r. W towarzyszącym wystawie liczącym 8 stron katalogu lakonicznie odnotowano 63 prace związane z tematem bitwy, wśród których znalazło się 5 obrazów Waltera Bayera. Obraz zatytułowany „Mongolenschlacht” był wówczas  własnością artysty. Powstał prawdopodobnie w związku z obchodami rocznicy bitwy i planowaną wystawą. Jego zakup do zbiorów Muzeum Miedzi wzbogacił kolekcję ikonografii bitwy legnickiej z 1241 roku oraz dokumentację twórczości artystów działających w Legnicy w okresie międzywojennym.

Walter Bayer (1883-1946), nauczyciel rysunków, malarz i ilustrator.

Artysta urodził się 28 października 1883 roku w Legnicy, jako 16. z 18. dzieci Otto Bayera, nauczyciela kierującego ówczesną Dornbuschschule, czyli ewangelicką szkołą nr 3 (dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 10, im. Zofii Kossak) przy ul. Jaworzyńskiej. Otto Bayer kierował szkołą przez 44 lata, od 1852 do 1896 roku. Był on ponadto właścicielem kamienicy znajdującej się w pobliżu szkoły, w której mieszkał wraz z liczną rodziną zajmując parter kamienicy. Waltera Bayera zgodnie z rodzinną tradycją przeznaczono do zawodu nauczyciela. Uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Legnicy, które w owym czasie mieściło się w murach Miejskiego Gimnazjum (Städtische Gymnasium) przy Baumgartstr. 4. W 1904 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel, by po 4 latach podjąć trwające 1,5 roku studia nauczycielskie z zakresu  rysunku we wrocławskiej Akademii Sztuki. Po ich ukończeniu pracował m.in. w Poczdamie, w Prusach Wschodnich i Pszczynie. W 1914 roku otrzymał posadę nauczyciela  rysunku w rodzinnej Legnicy w Miejskim Gimnazjum. Jednak jego karierę zawodową przerwała I wojna światowa, w której wziął udział w randze oficera. Do Legnicy powrócił w 1919 roku. Pracował do 1937 roku w gimnazjum, później w szkole im. Księcia Henryka (Herzog Heinrich Schule), w budynku dzisiejszego I LO.  Jego wychowankami byli m.in. Hubertus Breitkopf, Eduard Frey i przede wszystkim Hans Jatzlau. W Legnicy Walter Bayer  mieszkał najpierw  przy  Scheibestrasse 22 (dzisiejsza ul. Orzeszkowej, budynek nie zachował się), później (w latach 30.i 40.) przy Albrechtstrasse 11(obecnie ul. Poselska 11, budynek zachowany)

W latach trzydziestych pełnił funkcję sekretarza stowarzyszenia Liegnitzer Kunstverein.

W swojej twórczości podejmował tematy historyczne, utrwalał urodę współczesnej sobie Legnicy. Pracował jako ilustrator książek, wydawnictw muzycznych, druków reklamowych i propagandowych. Rysunki i karykatury zamieszczał w lokalnej prasie.

Grażyna Humeńczuk