Twarze, lica, rysy …

Mapa księstwa głogowskiego PDF Drukuj
niedziela, 01 czerwca 2014 00:00

Mapa księstwa głogowskiego
Tytuł: DUCATUS /  SILESIAE / GLOGANI / vera Delineatio /Auth. Iona Sculteto Sil.
Autor: Jonas Scultetus (1603-1664); wydawca: Henricus Hondius (1597-1651), Amsterdam
Data powstania: [1636 r.]
Technika i materiał: miedzioryt kolorowany, papier
Wymiary: 38,3 x 46,9 cm
Numer inwentarzowy: ML/H/727
Sposób i data pozyskania: zakup, 1994 r.

Autor mapy Jonas Scultetus (Schulz) urodził się w 1603 roku w Szprotawie. Kształcił się najpierw w rodzinnym mieście, później w pobliskiej Legnicy. Na uniwersytetach we Frankfurcie nad Odrą i Lipsku studiował prawo. W 1649 roku osiadł w Górze Śląskiej, gdzie pozostał aż do śmierci, pełniąc urząd protonotariusza stanów ziemskich. Historycy uznają zasługi Jonasa Scultetusa dla kartografii Śląska. Wskazują na znajdujące się na jego mapach bogactwo szczegółów, dowodzące, iż były one opracowywane z autopsji. Dla oznaczenia różnych obiektów geograficznych i gospodarczych posługiwał się kartograf ze Szprotawy około 30. różnymi znakami. Poważnym brakiem opracowań Scultetusa jest natomiast całkowite nie uwzględnienie sieci dróg. Gdy idzie o pionowe ukształtowanie terenu nie wprowadził innowacji, posługując się stosowanym wcześniej systemem kopczyków. Mimo tych mankamentów, opracowania Scultetusa zapewniły autorowi pozycję czołowego kartografa śląskiego XVII wieku.
Prezentowana mapa opatrzona jest  francuskim tekstem na odwrocie : „ LE DUCHE DE GLOGAW”. Pierwsza edycja, sygnowana Amstelodami Sumptibus Henrici Hondij, ukazała się w :” Appendix Atlantis, oder Ander Theil des Welt-Buchs...” wydanym w 1636 r. przez Joannesa Janssonisa (1588-1664).

W kartuszu, w prawym dolnym rogu, dedykacja dla członków rodu von Stosch  właścicieli Czerniny (Tschirnau),  dla których  Scultetus opracował także wydane w 1637 r., tablice genealogiczne. Powyżej tarcza  z herbem rodu von Stosch.

Grażyna Humeńczuk