WTOREK MUZYCZNY

„Concerto d`amore"

Home Eksponat miesiąca Tłok pieczętny cechu blacharzy w Legnicy z 1667 r.
Tłok pieczętny cechu blacharzy w Legnicy z 1667 r. PDF Drukuj
środa, 01 stycznia 2014 00:00

Tłok pieczętny cechu blacharzy w Legnicy z 1667 r.
Materiał: mosiądz
Data powstania:  1667 r.
Wymiary: średnica 33 mm, wysokość wraz z uchwytem 42 mm
Numer inwentarzowy: ML/H/2943
Sposób i data pozyskania:  dar Jacka Bogulskiego ze Szczecina, grudzień 2013/styczeń 2014 r.

Tłok pieczętny cechu blacharzy w Legnicy z 1667 r.

Napis w otoku wieńcowym, oddzielony od pola wewnętrznego otokiem perełkowym:
„DES HANTWERCK SIEGEL . D. KLEMNER IN LIG / NITZ  1667”
Ostatni człon nazwy miasta podobnie jak data , znajdują się pod otokiem perełkowym.
W polu okrągły kartusz z labrami podtrzymywany przez półpostać anioła. Na tarczy przedstawiono latarnię, lejek z uszkiem oraz uchwyt (kula od góry zaopatrzona w łańcuch(?) zakończony kółkiem, od dołu w hak do zawieszenia latarni (?).
Płytka stempla z mosiądzu. Uchwyt w formie stożka, gwintowany, służył do zamocowania drewnianej rękojeści, której szczątki przekazano wraz z tłokiem.
Według  Beaty Marcisz, autorki opracowania cechowych pieczęci i tłoków pieczętnych w: „Zabytki cechów śląskich”, Wrocław 2002 r., s.33, odrębne cechy blacharzy zaczęły tworzyć się na Śląsku w XVII w. Godłem cechu była najczęściej latarnia o stożkowatym kształcie, używana do oświetlania ulic, którą według statutu miał wykonać czeladnik na egzaminie mistrzowskim.
W publikacji, będącej katalogiem zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zamieszczono fotografie 3 tłoków pieczętnych z przedstawieniem latarni w kształcie opisanym powyżej, jednak są to tłoki z 2. poł. XIX w. oraz opis gipsowego odlewu pieczęci z XVII w. także zawierający wyobrażenie latarni.
W zbiorach wrocławskiego muzeum, w zespole  pieczęci  cechowych, nie stwierdzono odcisku wykonanego przy użyciu omawianego tłoku (informacja uzyskana dzięki  p. Arturowi Hryniewiczowi pracownikowi Gabinetu Numizmatyczno-Sfragistycznego Muzeum Narodowego we Wrocławiu).
Siedemnastowieczny tłok pieczętny legnickiego cechu blacharzy włączony został w styczniu 2014 r. do stałej wystawy historycznej „ Legnica. In ictu oculi”, znajdującej się na drugim piętrze dawnego pałacu opatów lubiąskich. Prezentowany jest w gablocie mieszczącej  inne cechowe tłoki pieczętne oraz srebrną tarczę pogrzebową legnickich piekarzy z XVII w.

Grażyna Humeńczuk