WYKŁAD

prof. Rościsława Żerelika
pt. Najazd mongolski na Armenię
w świetle kronik z XIII w.

8 września (piątek) godz. 16.00

Home Eksponat miesiąca Bitwa nad Kaczawą . Schlacht an der Katzbach (1813). Nach dem Gemälde von G.Bleibtreu
Bitwa nad Kaczawą . Schlacht an der Katzbach (1813). Nach dem Gemälde von G.Bleibtreu PDF Drukuj
czwartek, 01 sierpnia 2013 00:00

Bitwa nad Kaczawą
Schlacht an der Katzbach (1813). Nach dem Gemälde von G.Bleibtreu
Autor obrazu Georg Bleibtreu (1828-1892), autor drzeworytu nieznany
Technika i materiał :  drzeworyt, papier
Wymiary: 18 x 24,6 cm
Numer inwentarzowy: ML/H/2668
Sposób i data pozyskania:  zakup, 2009 r.

Bitwa nad Kaczawą

Napis pod ilustracją:
Schlacht an der Katzbach (1813). Nach dem Gemälde von G.Bleibtreu

Georg Bleibtreu. Bitwa nad Kaczawą

Georg Bleibtreu (1828-1892), niemiecki malarz, rysownik, litograf. Studiował od 1843 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u Wilhelma Schadowa, w latach 1850-1853 u Theodora Hildebrandta. Zajmował się malarstwem  historycznym z upodobaniem sięgając po sceny  batalistyczne. Malował wydarzenia i  bitwy z czasów Fryderyka Wielkiego, wojny wyzwoleńczej 1813 r., wojen z Danią, Austrią oraz Francją.
Georg Bleibtreu w 1857 roku osiedlił się w Berlinie. W 1868 roku otrzymał na Berlińskiej Wystawie Sztuki duży złoty medal.

Obraz poświęcony bitwie nad Kaczawą, zatytułowany Schlacht an der Katzbach, powstał w 1857 roku a w 1860 roku zakupiony został  do berlińskiego zamku. Dzieło znane było z litografii autorstwa Chevaliera.
Prezentowany drzeworyt powstał prawdopodobnie w oparciu o omawiany obraz, około 1890 r. jako ilustracja do bliżej nieokreślonej publikacji.
Znany jest także inny drzeworyt dotyczący bitwy nad Kaczawą, wykonany w oparciu o rysunek G. Bleibtreu z 1863 r. przez K.Bauma na zamówienie berlińskiego wydawcy Franza Dunckera. Oryginał znajduje się m.in. w zbiorach Stadtgeschichtliche Museum w Lipsku.

W Muzeum Miedzi w Legnicy, na wystawie „...żar i proch, dym i ołów...” rok 1813 w Legnicy pierwszą z omówionych ilustracji prezentujemy w oryginale zaś drugą w postaci reprodukcji na jednym z banerów poświęconych bitwie nad Kaczawą.

Grażyna Humeńczuk