„Rozstrzelane miasta.

materiał: glina
pochodzenie: kultura łużycka
data pozyskania: październik 2004 r

Gliniana, jasnożółta grzechotka w kształcie ptaszka na jednej nóżce, zdobionego na grzbiecie czerwono malowanymi, skrzyżowanymi skośnie pasami.
Odkrycia dokonano podczas nadzoru archeologicznego prac ziemnych związanych z zakładaniem wykopów pod kanalizację sanitarną. Natrafiono na groby ciałopalne kultury łużyckiej. Grzechotka znaleziona została w wyposażeniu grobu nr.3 wraz z czternastoma naczyniami ceramicznymi. Na podstawie wyposażenia datowano ten obiekt na wczesny okres epoki żelaza /550 - 200 p.n.e./. Przeprowadzono antropologiczną analizę kości i stwierdzono, że w grobie tym pochowano mężczyznę w wieku 30 - 35 lat.

Grzechotka to rzadkie znalezisko, sądzi się, że jest to zabytek kultowy - związany z obrzędami pogrzebowymi.

Krystyna Jacyk