ZE ZBIORÓW MUZEUM KARKONOSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE

30.03.- 13.10.2011

Wystawa czasowa "Szkło secesyjne  ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze" prezentuje  ponad 100 unikatowych obiektów ze szkła, pochodzących z wielu europejskich hut. Możemy podziwiać perfekcyjnie wykonane wazony, żardiniery, kieliszki, bomboniery oraz patery. Zastosowano przy ich tworzeniu niepowtarzalne technologie i nowatorskie techniki wytwórcze.

Projekty nowych form szkła, utrzymane w secesyjnej konwencji, były wysmukłe i wysmakowane w proporcjach. Na bezbarwnych szkłach kryształowych  lub wielopowłokowych, barwionych w masie, nanoszono motywy roślinne, pejzażowe, które następnie trawiono fakturalnie  albo szlifowano. Niekiedy malowano reliefowo złotem lub kolorową emalią transparentową naturalistyczne kwiaty.
Ekspozycja  ukazuje wysoki poziom artystyczny dzieł mistrzów i projektantów sztuki  szklarskiej.  Na wystawie prezentowane są formy szklane z wytwórni czeskich, francuskich, niemieckich  i śląskich. Wśród szkieł francuskich są oczywiście malowane albo trawione dzieła Emila Galle,  Daum Freres, Cristaliere de Pantin. Wyroby hut Lotaryngii charakteryzuje stosowanie wielopowłokowego szkła, barwienie  i trawienie  motywów floralnych kwasem fluoro-wodorowym.

Na ekspozycji są także licznie prezentowane wyroby  Firmy Johann Loetz Witwe z Klasterskego Mlyna w płd. Czechach oraz Wilhelma Kralika z Eleonorahain  w Czechach płn.

Ekspozycję wzbogacają śląskie przykłady szkła pochodzącego z hut hrabiego Schaffgotscha Josephine w Szklarskiej Porębie oraz  Fritza Heckerta w Piechowicach.  Dla Friza Heckerta projektował prof. Ludwig Suetterlin i Max Rade oraz dr Willi Meitzen. Na wystawie można podziwiać oryginalne  autorskie projekty tych mistrzów, w tym nie tylko bogato zdobione opakową emalią wazony,  ale też kieliszki – kwiaty, charakterystyczne dla wytwórni Heckerta.

dr Stefania Zelasko

Fot. Ewa Berdys