28.04. - 24.05.2012.

Wystawa prezentowana w Muzeum Miedzi w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Wystawa Biżuteria i szkło. Czeski design jest prezentacją czeskiej sztuki użytkowej, której kreatywne centrum znajduje się na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Wystawa pokazuje najciekawsze prace studentów i wykładowców Katedry Projektowania w Jabloncu, Wydziału Tekstylnego Uniwersytetu Technicznego w Libercu.

Uczelnia jest jedną z najlepszych szkół wyższych o profilu artystycznym w tej części Europy. Dobrze zorganizowana, słynąca z bogatego wyposażenia technicznego i warsztatowego, co dla kształcenia młodych ludzi w zakresie szeroko pojętych umiejętności rzemieślniczych, artystycznych i designerskich, ma bardzo duże znaczenie.
Uniwersytet w Libercu jest instytucją znaną wśród zagranicznych studentów wyższych szkół o profilu artystycznym, zwłaszcza z Polski i Niemiec, którzy przyjeżdżają tam na wymiany studenckie. Z możliwości zagranicznych stażów korzystają również libereccy studenci w Polsce, głównie w Akademiach Sztuk Pięknych w Łodzi i Wrocławiu.

Od 10 lat w Katedrze Projektowania istnieje Pracownia Szkła i Biżuterii. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu istnienia wywalczyła ona sobie bardzo dobrą pozycję wśród czeskich i zagranicznych szkół wyższych. Studia w pracowni obejmują wszystkie niuanse, z którymi studenci mogą się spotkać podczas ewentualnej kontynuacji studiów lub w przyszłej samodzielnej pracy. Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej studenci stają się nie tylko specjalistami w dziedzinie designu szkła, biżuterii i drobnej galanterii wnętrzarskiej z metalu i szkła, ale swoje wiadomości są w stanie wykorzystać realizując inne pokrewne zadania. Dlatego można sądzić, że z nazwiskami absolwentów jabloneckiej

Pracowni Szkła i Biżuterii będziemy spotykać się również w przyszłości w kontekście wartych uwagi wyrobów ogólnoświatowego designu. Przyszłość czeskiego designu jest optymistyczna, panuje bowiem wolność, swoboda twórcza i przestrzeń do eksperymentowania.

Andrea Ondrejová

Uczestnicy wystawy:

Ludmila Šikolová, Dagmar Hrabánková, Jakub Berdych, Petra Bojanovová, Tereza Borlová, Alžběta Dvořáková, Kateřina Eršilová, Martin Grosman, Žaneta Hanušová, Marta Havlíčková, Hana Hlubučková, Alena Horecká, Jan Jelínek, Petr Karban, Lenka Klimtová, Jiří Karásek, Šárka Lenertová, Veronika Luňáková, Lucie Mužíčková, Adéla Němečková, Jiří Novotný, Tereza Péková, Jelena Potylková, Zuzana Řebíčková, Jiří Růžička, Kateřina Šípová, Nicola Špicarová, Petra Stránská, Iveta Táborová, Barbora Vymazalová.