Otwarcie wystawy

WE LWOWIE I JEJ TWÓRCY

8 czerwca czwartek godz.17.00

ul. Chojnowska 2

Home Eksponat miesiąca Medal, półtalar pośmiertny księcia legnicko-brzesko-wołowskiego Jerzego IV Wilhelma
Medal, półtalar pośmiertny księcia legnicko-brzesko-wołowskiego Jerzego IV Wilhelma PDF Drukuj
poniedziałek, 01 października 2012 00:00

Srebro, bity, śr. 36 mm
Mennica: Brzeg
Sygnowany: SK (Samuel Koller)
Czas powstania: 1675-1676
Nr inw: ML/Sz 1541

Awers: Popiersie księcia, w otoku napis: ˑ GEORG ˑ WILHELM ˑ D : G ˑ DVX ˑ SILESIA ˑ LIGN ˑ BREG ˑ & ˑWOL ˑ

Medal, półtalar pośmiertny księcia legnicko-brzesko-wołowskiego Jerzego IV Wilhelma - awers

Rewers: Napis w 10 wierszach: ˑ PIASTEAE . / . REG . FAM . ULTIM . / . VIRTUTE . INT . PRIMOS / . ANIMAM . / D : XXIX .SEPT . MDCLX / . ACCEPTAM . / . DEO . ITA . IUBENTI . / D . XXI . NOV . MDCLXXV / .ILLACHRVN . SILES . / . REDDIDIT .

Medal, półtalar pośmiertny księcia legnicko-brzesko-wołowskiego Jerzego IV Wilhelma rewers

Księże Jerzy Wilhelm urodził się 29 września 1660 roku na zamku w Oławie jako najstarsze dziecko księcia Chrystiana Wołowskiego i Ludwiki Anhalckiej. Wobec śmierci stryjów Jerzego III Brzeskiego i Ludwika IV Legnickiego, Jarzy Wilhelm został jedynym spadkobiercą ojca w księstwie legnicko-brzeskim. Otrzymał staranne wykształcenie pod okiem marszałka legnickiego dworu Augusta Fryderyka Bohne i lekarza Heinricha. Mówił po łacinie i francusku i rozumiał w dostatecznym stopniu także włoski i hiszpański.

14 marca 1675 r. Jerzy Wilhelm złożył w Wiedniu hołd lenny cesarzowi Leopoldowi I. 30 marca odbył się uroczysty wjazd księcia jako nowego władcy księstwa brzeskiego, 26 sierpnia w Legnicy, 2 września w Wołowie.

Krótkie rządy nowego księcia przerwała jego śmierć w dniu 21 listopada 1675 roku. Powodem śmierci Jerzego Wilhelma była silna gorączka, jakiej nabawił się na polowaniu, na które udał się pomimo niewyleczonej ospy.
Śmierć młodego księcia oznaczała oprócz wygaśnięcia śląskiej linii dynastii Piastów, także przejęcie księstwa legnicko – brzesko - wołowskiego przez cesarza Leopolda I. Jerzy Wilhelm spoczął w mauzoleum książęcym w kościele św. Jana w Legnicy.

M.M