Wykład

Data powstania: 1945 r.
Data pozyskania: 1965 r.

Sztandar Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Legnicy

Sztandar został wykonany dla Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej, która działa w Legnicy od 5 maja 1945 r. W tym czasie straż wraz z komendantem Ryszardem Kaszą liczyła trzy osoby. Początkowo Miejska Zawodowa Straż Pożarna w Legnicy została ulokowana przy ul. Kazimierza Wielkiego 15. Znalazło tam się miejsce na stajnie, garaże, pomieszczenia na wozy oraz warsztaty szewskie i krawieckie. Z dniem 1 stycznia 1946 r. straż miała się przenieść do budynku przy ul. 1-go Maja (obecnie pl. 3-go Maja). Na przełomie listopada i grudnia 1946 r. władze radzieckie przekazały na potrzeby MZSP obiekt przy ul. Lenina (obecnie ul. Witelona), który jest siedzibą straży do dnia dzisiejszego.

W 1965 r. sztandar został przekazany przez do zbiorów naszego Muzeum. Na nowy sztandar strażacy musieli czekać do maja 1987 r. Zmiany ustrojowe, a także powstanie w 1992 r. Państwowej Straży Pożarnej spowodowały, że bardzo szybko stał się on nieaktualny. W dniu 10 listopada 2006 r. Komenda Miejska PSP w Legnicy otrzymała nowy sztandar, który jest trzecim w dziejach legnickiego pożarnictwa po 1945 r.

Marcin Makuch