Wtorek Muzyczny

Autor: Krzysztof Skórczewski
Wymiary : 14,9  x 14,8 cm
Materiał : papier
Czas powstania : II – III 2012 r.
Data pozyskania : Dar dnia 09.03.2012 r.

Miedzioryt  Pałac pod Miedzią, stan 4

Miedzioryt  Pałac pod Miedzią, stan 4, autor Krzysztof Skórczewski

Krzysztof Skórczewski urodził się w 1947 roku w Krakowie, tu też studiował na Akademii Sztuk Pięknych i w 1971 r. uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki. W Krakowie mieszka i tworzy. Początkowo zajmował się linorytem i  grafiką użytkowa. W trakcie dodatkowych studiów odbywanych w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie zainteresował się techniką miedziorytniczą. Od 1976 r. powstało w jego pracowni ponad 240 miedziorytów, często tworzących cykle, m.in.: Psy, Lalki, Ogrody, Wieże, Weduty.

Skórczewski należy do nielicznej grupy grafików, zarówno w Polsce jak i całej Europie, tworzących czysty miedzioryt. Technika ta wymaga ogromnej precyzji, pewnej ręki i cierpliwości, gdyż niemożliwe są w niej poprawki czy retusze. Jak mówi sam artysta „ ... czas jest sprzymierzeńcem idei. Pośpiech sprowadza powierzchowność i bylejakość, dlatego na stole do miedziorytu czas musi biec wolniej”.

Miedzioryt to zarówno technika jak i odbitka graficzna pracy powstałej w tej technice. Grafika jest lustrzanym odbiciem rytu.
Nad średniej wielkości pracą miedziorytnik spędza około trzech miesięcy, by potem z tej „matrycy” móc uzyskać przynajmniej sto dobrej jakości odbitek. W trakcie rytowania co jakiś czas odbijane są odbitki próbne, tak zwane „stany”. Odbitki są  numerowane  ołówkiem  według  kolejności  ich  powstania  –  numer  jest „ łamany ” przez przewidywany nakład prac. Po wyczerpaniu zakładanego nakładu płyta jest przekreślana, aby nie można było już z niej odbijać gorszej jakości sztychów.
Miedzioryty Krzysztofa Skórczewskiego kolekcjonuje wiele muzeów, galerii, kolekcjonerów na całym świecie. Nasze Muzeum jest jedynym w Polsce gdzie w zbiorach znalazły się wszystkie prace miedziorytnicze  tego znakomitego artysty. Aktualnie prezentowana jest wystawa Krzysztof Skórczewski. Kolekcja miedziorytów  Muzeum Miedzi w Legnicy otwarta 09.03.2012, która będzie trwała do 26.05.2012. Można na niej zapoznać się z całym dorobkiem twórcy.

Z okazji 50-lecia naszego Muzeum artysta przygotował miedzioryt Pałac pod Miedzią, na którym prezentuje swoją wizję przeszłości i przyszłości naszej głównej siedziby.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn