WTOREK MUZYCZNY

„Muzyczne świętowanie
w zimowy czas"

19 grudnia godz. 17.00

Home Eksponat miesiąca Obraz "Cisza"
Obraz "Cisza" PDF Drukuj
środa, 01 października 2008 00:00

OBRAZ Cisza,
sygnowany w prawym dolnym rogu: E. Mirowski 98 / "Cisza"

Numer inwentarzowy: ML/Sz 1826
Wymiary: 180 x 100 cm
Materiał, technika: płótno, malarstwo olejne
Czas powstania: 1998r.
Data pozyskania: 2002r.

Obraz Cisza został podarowany przez Edwarda Mirowskiego Muzeum Miedzi w Legnicy z okazji jubileuszu 40-lecia powołania instytucji.

E. Mirowski / urodzony 1953 w Legnicy / studiował w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby /dyplom w 1979r /. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Prezentował własne malarstwo na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych. Jego obrazy posiadają muzea, galerie i prywatni kolekcjonerzy.

Artystyczny temperament Edwarda Mirowskiego każe mu tworzyć obrazy o ekspresyjnej fakturze. Podstawą tworzenia kompozycji jest kolor, często traktowany abstrakcyjnie. Trudno doszukać się w pracach artysty „anegdoty”, choć pewne motywy, zgeometryzowane i odrealnione, dają się rozpoznać.

Nasz obraz malowany jest zamaszyście, wręcz brawurowo, energicznymi pociągnięciami pędzla. Paleta barw zawiera wiele odcieni zieleni skontrastowanej z czerwonymi smugami. Przyciągają one wzrok widza i zmuszają do uważnego oglądania dzieła.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn