ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Karta pocztowa - Widok z wieży kościoła katolickiego na kościół ewangelicki w Miedziance
Karta pocztowa - Widok z wieży kościoła katolickiego na kościół ewangelicki w Miedziance PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca

Karta pocztowa - Widok z wieży kościoła katolickiego na kościół ewangelicki w Miedziance

Nr inw ML/TM - 433
Data pozyskania: 2011
Data powstania: początek XX w.
Po pożarze Domu Modlitwy

 

Karta pocztowa - Widok z wierzy kościoła katolickiego na kościół ewangelicki w Miedziance


Przez stulecia w Miedziance miejscowości współżyli ze sobą przedstawiciele obu tych dwóch wyznań. Na początku XX wieku dwie trzecie mieszkańców stanowili ewangelicy, jedną trzecią zaś katolicy.

Budowę świątyni ewangelickiej w Miedziance pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła prowadzono w latach 1824-1826. Poprzedni Dom Modlitwy spłonął w 1824 r. Nowy kościół ewangelicki wg projektu radcy budowlanego z Neumanna z Legnicy zbudowano tym razem w górnej części miasta, dzięki wykupieniu czterech działek budowlanych znajdujących się na tym terenie. Powstała tam budowla na rzucie prostokąta, dzielona we wnętrzu dwoma rzędami kolumn toskańskich dźwigających strop lustrzany i dwie kondygnacje drewnianych empor. Po stronie południowej na osi znajdowała się wieża.

12 listopada 1826 r. nastąpiło jej poświęcenie. Udział w uroczystości wziął brat króla, książę Fryderyk Wilhelm wraz z żoną i synem, księciem Adalbertem. Wygłoszone przy tej okazji świąteczne mowy kazał nowy pastor Gotlob Schreck wydrukować a uzyskany zysk ze sprzedaży przeznaczył na pomoc przy budowie kościoła katolickiego w Miedziance, który ukończono w 1829 r. W mowach tych podkreślone zostały zasługi rodziny panującej w odbudowę kościoła, któremu planowano nadać imię Fryderyka Wilhelma, na co król jednakże nie wyraził zgody.

Budynek kościoła ewangelickiego pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, został wysadzony w powietrze przez żołnierzy z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


M.M.