Projekcja filmu i spotkanie z Czesławem Dźwigajem

W czwartek, 21.05.2015r. miało miejsce kolejne wydarzenie towarzyszące prezentowanej w naszym Muzeum wystawie „Homage to Requiem Romana Maciejewskiego”. Gościem honorowym był profesor krakowskiej ASP Czesław Dźwigaj.

Publiczność miała okazje bliżej poznać osobę twórcy ekspozycji, jego drogę życiową i twórczą.

Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu w reżyserii Stefana Szlachtycza, stanowiącego swoisty portret artysty.
Gdy przez ekran przemknęły ostatnie napisy końcowe, członkowie Klubu Teatralnego pod kierownictwem Bogumiły Słomczyńskiej zaprezentowali wybrane wiersze autorstwa Czesława Dźwigaja.

Po wysłuchaniu recytacji wzruszony Artysta niezwykle plastycznie opowiadał o swoim zafascynowaniu poezją, sztuką, muzyką, a zwłaszcza Requiem  Romana  Maciejewskiego. Chętnie również odpowiadał na pytania słuchaczy.

Spotkanie upływało w przyjacielskiej, familiarnej atmosferze. Profesor Czesław Dźwigaj dzielił się z publicznością barwnymi anegdotami z ławy szkolnej, z pracowni rzeźbiarskiej, czy też opowieściami z tych egzotycznych zakątków świata, gdzie miał okazje tworzyć swoje prace. Nie mogło zabraknąć również odwołań do własnego dorobku twórczego. Rzeźbiarz mówił o swoich licznych realizacjach pomnikowych, szczególnie tych najważniejszych, do których przywiązuje największą wagę.