ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Beczka na wodę, z Cieszanowa
Beczka na wodę, z Cieszanowa PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
poniedziałek, 01 listopada 2010 14:01

Beczka na wodę, z Cieszanowa
Numer inwentarzowy :  ML/M 93
Wymiary : h – 93 cm, Φ - 53,5 cm
Materiał, technika : blacha miedziana i mosiężna, kucie, lutowanie
Czas powstania : 1890r.
Data pozyskania : 1966r.

Beczka na wodę

Beczka na wodę

Beczka o gruszkowatym brzuścu umieszczonym na stopie, wylew z profilem zagiętym na drucie. Na brzuścu kute cztery wypukłe wałki i przylutowana plakieta z napisem hebrajskim.
Ta duża beczka, zakupiona przez Muzeum w Zakładzie Przerobu Złomu Metali Nieżelaznych w Oławie, „przywędrowała” zapewne na Ziemie Zachodnie wraz z przemieszczającymi się ze wschodu Polski przesiedleńcami. Została ufundowana przez Judę ben Ozera do noclegowni w gminie żydowskiej w Cieszanowie. Mówi o tym mosiężna plakieta na brzuścu beczki. W jej górnych rogach zamieszczono cytat z Księgi Izajasza 60,21: Dzieło rąk moich, bym był uwielbiony. Napis główny głosi: Na pamiątkę (chronogram = 1890r.) podarowało bractwo Linas Ha-kedusza w roku „zrób kadź miedzianą” (cytat z Księgi Wyjścia 30,18 – w nim chronogram) 650 według niepełnej rachuby (= 1890) tu w świętej gminie Cieszanów. W dolnych narożnikach napis: Juda ben Ozer. [ tłumaczenie Eugeniusza Dudy z Muzeum w Starej Synagodze w Krakowie ]
Eksponat ten można aktualnie obejrzeć na wystawie czasowej Przedmioty kultu. Żydowskie rzemiosło artystyczne z miedzi i jej stopów.


Łucja Wojtasik-Seredyszyn