WTOREK MUZYCZNY

„Concerto d`amore"

Home Eksponat miesiąca Siekierka z piętką lejkowatą (typu czeskiego)
Siekierka z piętką lejkowatą (typu czeskiego) PDF Drukuj
niedziela, 01 sierpnia 2010 00:00

ML/A 3784

Siekierka z piętką lejkowatą (typu czeskiego). Zabytek pochodzi ze stanowiska Wilków 48 znajdującego w rejonie wychodni złóż miedzi w pobliżu miejscowości Wilków (pow. Złotoryja), na terenie Pogórza Kaczawskiego. Obiekt pozyskany został do zbiorów Działu Archeologii Muzeum Miedzi w roku 2009 w czasie badań terenowych prowadzonych przez naszą placówkę na tym terenie.

Zabytek ma długość 15,5 cm, szerokość 2,6 cm i wysokość 2,2 cm został częściowo uszkodzony w wyniku korozji. Przedmioty tego typu datowane są na III okres epoki brązu (1300-1100 p. n. e.) i występują zarówno w skarbach – podobna siekierka wystąpiła m.in. w skarbie z Tyńca Legnickiego, znaleziskach luźnych, rzadziej jako wyposażenie grobowe zmarłych. Siekierki wykonywane były metodą odlewu w formach muszlowych. Zabytki tego typu znane są z Górnego Śląska, Małopolski, Wielkopolski, Łużyc i Czech.

T. Stolarczyk

sierierka front siekierka przekrój
Siekierka front                                                        Siekierka przekrój