Wtorek Muzyczny

Paul Weimann - Pejzaż zimowy PDF Drukuj
czwartek, 01 lipca 2010 00:00
Obraz   Pejzaż zimowy
Autor Paul Weimann (1867 – 1946)
Numer inwentarzowy :  ML/Sz 1149
Wymiary : 100,5  x  150 cm
Materiał : płótno, farby olejne
Czas powstania : pocz. XX w.
Data pozyskania : 1995r.

Pejzaż zimowy

Przekazany przez Wojewodę Legnickiego obraz Paula Weimanna znajdował się wcześniej w tzw. Domu Prima na terenie wydzielonym i zajmowanym przez stacjonujące w Legnicy wojska radzieckie.

Paul Weimann urodził się we Wrocławiu, gdzie od kilku pokoleń mieszkali jego przodkowie. W 1888 r. rozpoczął  studia we wrocławskiej szkole sztuki (Königliche Kunst- und Kunstgewerbeschule) w utworzonej w 1884 r. klasie malarstwa pejzażowego u Carla Ernsta Morgensterna (1847–1928). W czasie nauki uczestniczył w wyjazdach studyjnych na Śląsk i w Alpy Bawarskie. Po pięciu latach studiów we Wrocławiu kontynuował naukę na kursach mistrzowskich u Eugena Brachta (1842–1921) w berlińskiej Akademii Sztuki w latach 1897-1899.

W 1900 r. Paul Weimann przeprowadził się do Świerzawy, rodzinnego miasta żony. Tu urodziły się dzieci, z których syn Heinrich  został również malarzem.

W 1918 r. rodzina Weimannów przeniosła się do Jeleniej Góry (z powodu konieczności zapewnienia wykształcenia dzieciom). Zamieszkali w domu na południowym skraju dzisiejszego Wzgórza Kościuszki (Cavalierberg). Z okien  rozciągał się piękny i rozległy widok na Karkonosze. Tam i w pobliskim parku artysta malował swoje pejzaże, które chętnie kupowali liczni wielbiciele gór i sztuki. Największą sławę przyniosły Paulowi Weimannowi zimowe widoki Karkonoszy. Był mistrzem w oddawaniu różnych odcieni zimowego nastroju. Do najciekawszych należą jego olejne studia malowane bezpośrednio w plenerze, często ukazujące ten sam fragment krajobrazu w różnych porach dnia i roku.
Prace artysty przed wojną znajdowały się w zbiorach muzeów we Wrocławiu, Neubrandenburg i Zwickau. W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze znajduje się kolekcja jego kilkunastu obrazów olejnych. W naszym Muzeum posiadamy tylko jeden  obraz Paula Weimanna.

Zobaczyć w środku upalnego lata ośnieżone Karkonosze z oświetloną słońcem Śnieżką można tylko na obrazach. W Muzeum Miedzi prezentowana jest obecnie wystawa malarstwa ze zbiorów Kulturhistorisches Museum w Görlitz, na której eksponowane są także inne widoki ze Śląska, Saksoni, Łużyc oraz bardziej odległych i egzotycznych stron. Oprócz malarstwa pejzażowego wystawiono także portrety, malarstwo rodzajowe i weduty Görlitz.

Łucja Wojtasik-Seredyszyn