WTOREK MUZYCZNY

Wymiary : 36,5  x 23 cm
Materiał : papier
Czas powstania : 1990 r.
Data pozyskania : 1992 r.

Eksponat

Eugeniusz Get - Stankiewicz  urodził się w roku 1942 w Oszmianie koło Wilna. Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1998 jest profesorem  na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Miedzioryt to zarówno technika jak i odbitka graficzna pracy powstałej w tej technice. Na przygotowanej płycie miedzianej artysta ryje specjalnymi rylcami linie odtwarzające projekt. Po zapełnieniu całej przestrzeni „rysunkiem” płytę należy odtłuścić, pokryć odpowiednią farbą, wytrzeć jej nadmiar / farba pozostaje tylko w zagłębieniach utworzonych przez rylec /. Następnie płytę trzeba przykryć wilgotnym, specjalnym papierem, włożyć do prasy miedziorytniczej i odcisnąć „rysunek”. Papier wysuszyć, wyprostować i ewentualnie oprawić. Grafika jest lustrzanym odbiciem rytu.  Nad średniej wielkości pracą miedziorytnik spędza około trzech miesięcy,

Prace Eugeniusza Geta- Stankiewicza są dziełami unikatowymi. Chociaż w technice miedziorytu z jednej płyty można osiągnąć do 100,  maksymalnie 300 dobrej jakości odbitek, artysta  w przeciągu dłuższego czasu odbija ich tylko kilkanaście, a każdą z nich traktuje indywidualnie. Każdy sztych otrzymuje specjalne passe-partout, często wzbogacany jest podmalowaniami i dodatkowymi elementami malarskimi.
Aktualnie można zapoznać się z twórczością jednego z najznakomitszych współczesnych polskich  miedziorytników na wystawie czasowej Eugeniusz Get-Stankiewicz. MIEDZIORYT salonowy.
Ekspozycja, przygotowana we współpracy z artystą przez Muzeum Miedzi w Legnicy, po raz kolejny próbuje zgłębić i pokazać fenomen jego twórczości.

Łucja Wojtasik - Seredyszyn