Otwarcie wystawy

Walter Bayer (1883 -1946)
Życie i twórczość

31 marca piątek godz.17.00

ul. Chojnowska 2

Home Eksponat miesiąca Projekt witraża z podobizną Witelona
Projekt witraża z podobizną Witelona PDF Drukuj
czwartek, 10 września 2009 09:55

Projekt witraża z podobizną Witelona
Autor: Witold Chomicz (1910-1984)

Numer inwentarzowy: ML/H/402
Wymiary:  79,5  x 57 cm
Technika i materiał :  rysunek tuszem na papierze podkolorowany akwarelą
Czas powstania : 1982 r.
Data pozyskania:  1986 r.

projekt witraża z podobizną Witelona

Witold Chomicz urodził się w 1910 r. w Kijowie, studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Krakowie, Szkole Przemysłu Artystycznego w Pradze i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1945 r. był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zorganizował Katedrę Grafiki Książki. Uprawiał grafikę warsztatową i użytkową, malarstwo sztalugowe i ścienne oraz rzemiosło artystyczne. Od lat siedemdziesiątych XX w. zajmował się głównie witrażownictwem. Zaprojektował m.in. witraże do auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem witraży, które miały znaleźć się w pięciu oknach sali była historia nauki i kultury polskiej. Wizerunek Witelona  przewidziany   do okna pierwszego, zwanego przez prof. Chomicza Piastowskim, wypełnić miał jedną z jego  piętnastu kwater. W 1979 r. zrealizowane zostało (poza uniwersytetem) okno centralne  Złoty wiek . Pozostałe witraże z różnych powodów  nie doczekały się realizacji.
Muzeum Miedzi w Legnicy w 1983 r. zamówiło u prof. Chomicza autorską realizację wizerunku Witelona  w technice witrażowo-transparentnej , jednak do wykonania  zlecenia nie doszło. Kilka lat później,  po śmierci artysty projekt został zakupiony do zbiorów legnickiego muzeum i zrealizowany  w 1989 r. w poznańskiej pracowni witrażowniczej Marii Powalisz-Bardońskiej. Witraż eksponowany jest w Muzeum Miedzi w ramach stałej ekspozycji historycznej „Legnica.In ictu oculi”.
Witelo (1230-0k.1314), duchowny, fizyk, matematyk, filozof,  pochodził ze Śląska, ukończył szkołę parafialną przy kościele św. Piotra w Legnicy, studiował w Paryżu i we Włoszech . W swoim najsłynniejszym dziele Perspektywa zebrał i uporządkował  całą ówczesną wiedzę na temat optyki. Praca zdobyła rozgłos europejski, wydana  w  Norymberdze w 1535 r., funkcjonowała  aż do XVII w.

Od 18 września 2009 roku w Muzeum Miedzi czynna będzie wystawa  przygotowana przez Muzeum Okręgowe  oraz Instytut Fizyki w Toruniu : FIAT  LUX od Witelona do tomografu optycznego

Grażyna Humeńczuk