Dzielni mali żołnierze.

Data odkrycia: 1999 r.
Data nabycia: 2000 r.
Chronologia: późne średniowiecze

Figurka została odkryta w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w Legnicy przy ul. Szpitalnej (wykop V, obiekt 6). Zabytek zachowany jest do wysokości 12,7 cm i podobnie jak w przypadku innych tego typu przedmiotów z terenu Starego Miasta w Legnicy jego główka nie zachowała się.

Figurka wykonana została z gliny pokrytej brązowym szkliwem. Przedstawia postać kobiecą trzymającą przed sobą naczynie. Strój postaci – płaszcz z workowym, być może obszytym futrem rękawem, z licznymi fałdami wyobrażonymi za pomocą żłobków wykonanych na płaszczyźnie zabytku – charakterystyczny jest dla mody okresu XV wieku. Dzięki realistycznemu oddaniu szczegółów wiemy, że włosy kobiety spięte zostały w gruby, zapewne długi, ozdobny warkocz nawiązujący do mody dworskiej tego czasu.

Figurka gliniana

Figurka gliniana - warkocz