ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Tabakierka: na wieku Nauczanie Hermesa
Tabakierka: na wieku Nauczanie Hermesa PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
niedziela, 01 lutego 2009 00:00
Numer inwentarzowy :  ML/M 1951
Wymiary : 3,7 x 13,2  x  7 cm
Materiał : emalia na blasze miedzianej, oprawa z miedzi kutej, złoconej
Czas powstania : 2. poł. XVIII w.
Data pozyskania : 2007r.

Tabakierka: na wieku  Nauczanie Hermesa


Tabakierka czworoboczna, o falistym wykroju, z przednią ścianą wysuniętą. Na wieczku rzadkie przedstawienie Nauczania Hermesa.
Na tle lasu lub zagajnika, przy postumencie, stoi uskrzydlony Hermes z kaduceuszem w ręce i skrzydełkami u stóp. Na postumencie siedzą trzy postacie kobiece. Kobieta po lewej stronie trzyma otwartą księgę, siedząca po prawej - jedną ręką trzyma urnę, z której wylewa się woda, a drugą wskazuje na księgę. Trzecia kobieta znajduje się za księgą. Można je zidentyfikować jako mieszkające na Parnasie nimfy Thriae (Thriai): Melainę, Kleodorę i Dafnis. Nauczyły one Hermesa przepowiadania przyszłości i interpretacji znaków.
Od wewnątrz wieczko dekorowane jest sceną ścięcia głowy Meduzy przez Perseusza. Hermes i Atena pospieszyli na pomoc Perseuszowi. Bóstwa dostarczyły mu miecz, uskrzydlone sandały i hełm-niewidkę. Po lewej stoi  Atena w hełmie, zbroi, z włócznią i z tarczą, w którą patrzy Perseusz, by uniknąć uśmiercającego wzroku Meduzy. Hermes stoi bezpośrednio za Perseuszem - ma na sobie uskrzydlony hełm i trzyma kaduceusz. Scena rozgrywa się w leśnym pejzażu - po prawej stronie widoczne strome wzgórze.
Na korpusie tabakierki umieszczono cztery pejzaże - pagórki z drzewami. Na przedniej i tylnej ściance w pejzażu ukazane są amorki.  Kupidynek na przedniej ściance, odwrócony tyłem, klęczy na kawałku tkaniny opadającej na trawiasty pagórek. Kupidynek na tylnej ściance przyklęknął na kolanie, trzyma łuk i ma przewieszony przez ramię kołczan.
Od spodu na dnie tabakierki namalowany pagórek porośnięty drzewami i dwie przekreślone sztachety płotu.
Tabakierka została pokryta emalią malarską (limuzyńską).
Miedź została pokryta warstwą nieprzejrzystej /opakowej /, białej emalii i wypalona. Na taki podkład nałożono rysunek inną emalią, i ponownie wypalono. Każdy kolor wypalano osobno, zaczynając od najwyższej temperatury / ok. 900-800˚C /.


Łucja Wojtasik-Seredyszyn