ja_mageia_template_v1.2_1.5.x

Nowa wystawa


INSPIRACJE SZTUKĄ
JAPONII


Akademia Rycerska

  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Home Eksponat miesiąca Szpila z tarczowatą główką
Szpila z tarczowatą główką PDF Drukuj
Archiwum - Eksponat miesiąca
czwartek, 01 stycznia 2009 00:00
Numer inwentarzowy: ML/A 949
Materiał: brąz
Chronologia: okres halsztacki/kultura łużycka

Przedstawiany eksponat pochodzi z cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej zlokalizowanego w rejonie ulicy Bagiennej w Legnicy. Zostało ono odkryte w trakcie prowadzonych tu w roku 1969 prac budowlanych. Podjęte na stanowisku badania archeologiczne pozwoliły na odkrycie kilku grobów popielnicowych, datowanych na podstawie znalezisk na okres halsztacki (750-400 p.n.e.).

Prezentowany zabytek trafił do zbiorów Działu Archeologii Muzeum Miedzi w roku 1970. Wg zapisu w księdze muzealnej jest tzw. znaleziskiem luźnym, odkrytym na głębokości około 70 cm i stanowiła najprawdopodobniej element wyposażenia jednego ze zniszczonych grobów.
 
Szpila ma długość 19 cm, a jej główkę tworzą dwie spiralnie skręcone tarczki. Trzon szpili w swojej górnej partii pokryty jest zdobieniem w formie dwóch rzędów rytych kresek. Tarczki zdobiące zabytek symbolizują najprawdopodobniej tarczę słoneczną, jednak sam motyw podwójne spirali może zdaniem badaczy zajmujących się sprawami religii w kulturze łużyckiej mieć związek z przedstawieniem opozycji – światło ciemność życie-śmierć, byt-niebyt, a więc mieć bezpośredni związek ze sferą sacrum i wierzeniami ludności tejże kultury. Szpile stanowiły w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza element stroju i służyły do spinania szat.
 
Szpila z tarczowatą główkąSzpila z tarczowatą główką